Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության խորացման շուրջ
Փետրվարի 9-ին Հաագայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Նիդերլանդների Թագավորության արտաքին առևտրի և զարգացման համագործակցության նախարար Ջոֆրի ֆան Լեուվենի հետ:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք գոհունակությամբ ընդգծվել է Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև ինտենսիվ քաղաքական երկխոսությունը և դրան համահունչ առևտրատնտեսական համագործակցությունը խթանելու պատրաստակամությունը։ Քննարկվել են այդ ուղղությամբ համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները, այդ թվում՝ ջրային ռեսուրսների կառավարման և գյուղատնտեսության ոլորտներում։
Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության շրջանակներում փոխգործակցության խորացման շուրջ. ընդգծվել է տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման համար առկա գործիքակազմի առավելագույնս օգտագործելու կարևորությունը՝ ի շահ ԵՄ հետ ՀՀ շարունակական մերձեցման։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման հետևանքով բռնի տեղահանված 100 հազարից ավելի հայ բնակչության կարիքների և իրավունքների հասցեագրման ուղղությամբ ջանքերին, այդ թվում՝ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ։

Состоялся обмен мыслями об углублении сотрудничества РА-ЕС
9 февраля в Гааге министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с министром внешней торговли и сотрудничества Королевства Нидерландов Джоффри ван Леувеном.
В ходе встречи с удовлетворением с обеих сторон была подчеркнута готовность содействовать интенсивному политическому диалогу между Арменией и Нидерландами и соответствующему торгово-экономическому сотрудничеству. Обсуждены возможности реализации совместных проектов в этом направлении, в том числе в сфере управления водными ресурсами и сельского хозяйства.
Состоялся обмен мыслями об углублении сотрудничества в рамках партнерства РА-ЕС. Была подчеркнута важность максимального использования существующих инструментов для развития сотрудничества в различных сферах в интересах дальнейшего сближения Армении с ЕС.
Также были рассмотрены усилия по удовлетворению потребностей и прав более чем 100 000 армянского населения, насильственно перемещенного в результате этнической чистки в Нагорном Карабахе, в том числе в сотрудничестве с международными партнерами.