Արարատ Միրզոյանին է հանձնվել Հռոմի կանոնադրության հատուկ թողարկման օրինակը
Փետրվարի 8-ին Միջազգային քրեական դատարանում տեղի է ունեցել Հայաստանի` Հռոմի ստատուտը 124-րդ ստորագրող երկրի, անդամակցությանը նվիրված պաշտոնական միջոցառումը:
Միջոցառման շրջանակներում Միջազգային քրեական դատարանի նախագահ Պյոտր Հոֆմայսկին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին է հանձնել Հռոմի կանոնադրության հատուկ թողարկման օրինակը:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ՄՔԴ անդամ երկրների համաժողովի նախագահ Պայվի Կաուկորանտան, ՄՔԴ գլխավոր դատախազը, Հաագայում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի մի շարք ներկայացուցիչներ՝ շուրջ 60 դիվանագիտական ներկայացուցչություններից, լրագրողների ասոցիացիայի նախագահը, ինչպես նաև այլ հյուրեր։

Ararat Mirzoyan was given a copy of the special edition of the Rome Statute
On February 8, the official event dedicated to the membership of Armenia, the 124th signatory of the Rome Statute, took place at the International Criminal Court.
Within the framework of the event, the President of the International Criminal Court, Piotr Hofmański, handed over a copy of the special edition of the Rome Statute to the RA Minister of Foreign Affairs, Ararat Mirzoyan.
The event was also attended by Paivi Kaukoranta, the President of the conference of member states of the ICC, the Prosecutor General of the ICC, several representatives of the diplomatic corps accredited in The Hague from about 60 diplomatic representations, the President of the journalists' association, as well as other guests.