«Ցեղասպանության ճանաչումը քաղաքական առևտուր է»․ Սուքիասյան
ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը խոսել է հայոց ցեղասպանության մասին՝ պնդելով, թե դրանում հայերի մեղքն էլ կա.
«Ցեղասպանությունից ո՞վ է հրաժարվում։ Նախ, դա, որ իրագործվել է, աշխարհի ամենախայտառակ բանն է, որ մեզ նման ժողովրդին կարողացել են այդ աստիճան կոտորել։ Այդտեղ մեր մեղքն էլ կա, որ չենք կարողացել կազմակերպվել և մեզ պահել։ Դա մեզ պետք է դաս լինի․ ոչ թե դաս լինի, որ լաց լինենք, այլ դաս, որ ուժեղանանք, որ ապագայում մեր սերունդները ոչ մի անգամ նման իրավիճակում չհայտնվեն։ Ինձ պետք չի, թե ով ինչ կճանաչի, ինձ պետք է, որ ես ուժեղ լինեմ»,- նշել է նա։
Ըստ պատգամավորի՝ ցեղասպանության ճանաչումը քաղաքական առևտուր է․ «Մեզ պետք է հզոր պետություն։ Երբ դա ունենում է քաղաքական խնդիր, այդ դեպքում են ճանաչում»։
Անդրադառնալով սահմանադրական փոփոխությունների հարցին՝ պատգամավորը նշել է, որ սահմանադրությունը պետք է փոխվի և նոր ժամանակներին համարժեք դարձվի․ «Բա դուք թրենդներին չե՞ք հետևում։ Որ նոր «Այֆոն» է դուրս գալիս, ինչո՞ւ են ձգտում դրան»,- օրինակ է բերել է նա։
Սուքիասյանի պնդմամբ՝ սահմանադրությունը պետք է լինի աշխարհաքաղաքական փոփոխություններին համահունչ. «Նիկոլ Փաշինյանը նկատի է ունեցել, որ աշխարհաքաղաքական փոփոխությունները պետք է հաշվի առնես, որ երկրում ամեն ինչ կառուցես ըստ այսօրվա եղած իրավիճակի։ Այժմյան սահմանադրությունն այն ժամանակվա իրողություններին համարժեք է եղել, հիմա ուզում ենք նոր իրողությանը համարժեք լինի»,- ասել է նա։

Khachatur Sukiasyan, deputy of the KP faction of the National Assembly, spoke about the Armenian Genocide, claiming that Armenians are also guilty of it.
"Who renounces genocide?" First of all, it is the most shameful thing in the world that people like us were massacred to such an extent. It is also our fault for not organizing and keeping ourselves together. It should be a lesson for us. It is not a lesson for us to cry, but a lesson for us to be strong so that in the future, our generations will never find themselves in such a situation. I don't need someone who knows what; I need to be strong," he said.
According to the MP, the recognition of the genocide is a political trade. "We need a powerful state. When it has a political problem, that's when they recognize it."
Regarding constitutional amendments, the deputy noted that the constitution should be changed and made equivalent to the new times. "You don't follow the trends, do you?" A new iPhone is coming out; why are they striving for it?" He gave an example.
According to Sukiasyan, the constitution should be in line with geopolitical changes. "Nikol Pashinyan meant that you have to consider geopolitical changes and build everything in the country according to the current situation. The current constitution was equivalent to the realities of that time; now we want it to be equivalent to the new reality," he said.