ՀՀ մոտեցումները միշտ չէ, որ Ադրբեջանի կողմից ստանում են համարժեք արձագանք. Միրզոյանը՝ Ռայմոնդ դե Ռոնիին
Փետրվարի 7-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Հաագայում հանդիպում է ունեցել Նիդերլանդների խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռայմոնդ դե Ռոնի և հանձնաժողովի՝  խորհրդարանի կուսակցությունների մեծամասնությունը ներկայացնող անդամների հետ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Հայաստանն ընթանում է ժողովրդավարական բարեփոխումների ճանապարհով, որոնց արդյունքում առկա ձեռքբերումներն իրենց արտացոլումն են գտել նաև միջազգային համապատասխան ցուցանիշներում։
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին՝ նախարար Միրզոյանը խորհրդարանականներին է ներկայացրել տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության հաստատման հարցում ՀՀ տեսլականն ու այդ ուղղությամբ գործադրած ջանքերը։ Նախարարը նշել է, որ ՀՀ կառուցողական մոտեցումները միշտ չէ, որ ստանում են համարժեք արձագանք՝ ընդգծելով Ադրբեջանի կողմից համապատասխան քաղաքական կամքի ու հստակ հանձնառության ցուցաբերման անհրաժեշտությունը։ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առանցքային սկզբունքները, այդ թվում՝ տարածքային ամբողջականության և սահմանների անքակտելիության անվերապահ հարգման կարևորությունը:
Տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական կապուղիների ապաշրջափակման համատեքստում Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ ՀՀ կողմից կարևորվող չորս՝ ինքնիշխանության, իրավազորության, փոխադարձության ու հավասարության սկզբունքներն իրենց լավագույն արտացոլումն են ստացել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրում, որը ներկայացվել և արժանացել է միջազգային գործընկերների ուշադրությանը։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նաև պատասխանել է Նիդերլանդների խորհրդարանականների հարցերին՝ տարածաշրջանային զարգացումների, Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման հետևանքով բռնի տեղահանված հայերի իրավունքների ու կարիքների հասցեագրման, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ամրապնդման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի վերաբերյալ։
Հանդիպմանն ընդգծվել է Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև, այդ թվում՝ խորհրդարանականների մակարդակում, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ ձևաչափում փոխգործակցության հետագա խորացման պատրաստակամությունը՝ տարածաշրջանում կայունությանն աջակցելու նպատակով և ի շահ ՀՀ քաղաքացիների բարեկեցության ապահովման։

Armenia's approaches only sometimes receive an adequate response from Azerbaijan. Mirzoyan to Raymond de Rony
On February 7, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan met in The Hague with the Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the Netherlands Parliament, Raymond de Rohn, and committee members representing the majority of the parliamentary parties.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia noted that Armenia is proceeding on the path of democratic reforms, as a result of which the current achievements have also been reflected in relevant international indicators.
Touching upon the security situation in the South Caucasus, Minister Mirzoyan presented to the parliamentarians the vision of RA in establishing stability and peace in the region and the efforts made in that direction. The minister noted that RA's constructive approaches only sometimes receive an adequate response, emphasizing the need for Azerbaijan to show appropriate political will and transparent commitment. Ararat Mirzoyan emphasized the critical principles in regulating Armenia-Azerbaijani relations, including the importance of unconditional respect for territorial integrity and the indivisibility of borders.
In the context of unblocking regional transport and economic channels, Ararat Mirzoyan noted that the four principles of sovereignty, jurisdiction, reciprocity, and equality, which are essential to RA, were best reflected in the "Crossroads of Peace" program developed by the RA government, which was presented and received the attention of international partners.
The head of the RA foreign political department also answered the questions of the parliamentarians of the Netherlands regarding regional developments, addressing the rights and needs of Armenians forcibly displaced as a result of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh, strengthening the RA-EU partnership, and issues of mutual interest.
At the meeting, the willingness to further deepen cooperation between Armenia and the Netherlands, including at the level of parliamentarians and in the RA-EU format, was emphasized to support stability in the region and ensure the well-being of RA citizens.