Հաագայում Միրզոյանը խոսել է Ադրբեջանի՝ խաղաղության գործընթացը ձգձգելու և առավելապաշտական նկրտումների մասին
Փետրվարի 7-ին Հաագայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը կլոր-սեղան քննարկման է մասնակցել Նիդերլանդների Թագավորության հեղինակավոր վերլուծական կենտրոններից մեկում՝ «Կլինգենդայլ» միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում։ Քննարկմանը ներկա են եղել փորձագիտական շրջանակների ներկայացուցիչներ և լրագրող-վերլուծաբաններ։
Քննարկման ընթացքում նախարար Միրզոյանը հանգամանալից ներկայացրել է Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի առանձնահատկությունները։ Անդրադարձ է կատարվել խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ բանակցությունների ընթացքին. նախարար Միրզոյանը նշել է մի կողմից՝ նախագծի համաձայնեցման ուղղությամբ ՀՀ կողմից իրականացված քայլերն ու առաջարկները, մյուս կողմից՝ Ադրբեջանի՝ գործընթացը ձգձգելու և առավելապաշտական նկրտումները:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է տարածքային ամբողջականության աներկբա ճանաչման և Ալմա-Աթայի հռչակագրի ու ԽՍՀՄ ԳՇ ամենաթարմ լեգիտիմ քարտեզների հիման վրա սահմանազատման հետագա գործընթացի համար առավելագույն որոշակիության ապահովման անհրաժեշտությունը։ Տարածաշրջանային տրանսպորտային ու տնտեսական կապուղիների ապաշրջափակման համատեքստում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարն ընդգծել է «միջանցքային» որևէ տրամաբանության անընդունելիությունը ՀՀ համար և բազմիցս հնչեցրած պատրաստակամությունն ապահովել անհրաժեշտ դյուրացված մեխանիզմներ, որոնք կգործեն բացառապես ՀՀ ինքնիշխանության ու իրավազորության ներքո։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգին, այն է՝ Հյուսիսը Հարավի և Արևելքը Արևմուտքի հետ կապող արդյունավետ ուղիների ու պայմանների ստեղծմանը՝ նաև որպես Հարավային Կովկասում կայունության ապահովման յուրովի երաշխիք:
Նախարար Միրզոյանը նաև պատասխանել է ներկաներին հետաքրքրող հարցերի: Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացմանը՝ նախարարը նշել է, որ եվրոպական ինտեգրացիոն կառույցի հետ ՀՀ հարաբերությունները հիմնված են ընդհանուր արժեքների և ժողովրդավարական սկզբունքների վրա, ներառում են ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկումը, ինչպես նաև համագործակցության նոր ուղղությունների զարգացումը:
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման հետևանքով իրենց հայրենիքից բռնի տեղահանված հայ բնակչության կարիքների և իրավունքների հասցեագրման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացված քայլերին:

In The Hague, Mirzoyan spoke about Azerbaijan's procrastination of the peace process and its extremist ambitions
On February 7, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who is in The Hague, participated in a round-table discussion at one of the prestigious analytical centers of the Kingdom of the Netherlands, the "Klingendeel" Institute of International Relations. Representatives of expert circles and journalist-analysts were present at the discussion.
During the discussion, Minister Mirzoyan presented in detail the current security situation in the South Caucasus and the features of the normalization process of relations between Armenia and Azerbaijan. Reference was made to the process of negotiations on the draft peace agreement. Minister Mirzoyan noted the steps and proposals made by RA towards the agreement of the project, on the one hand, and Azerbaijan's ambitions to delay the process, on the other hand.
Minister Mirzoyan emphasized the need for the unequivocal recognition of territorial integrity and to ensure maximum certainty for further distinction based on the Alma-Ata Declaration and the latest legitimate maps of the USSR. In the context of the unblocking of regional transport and economic channels, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia emphasized the inadmissibility of any "corridor" logic for the Republic of Armenia and repeatedly voiced his readiness to provide the necessary facilitated mechanisms that will operate exclusively under the sovereignty and jurisdiction of the Republic of Armenia. In this context, reference was made to the "Crossroads of Peace" concept developed by the RA government, that is, the creation of practical ways and conditions connecting the North with the South and the East with the West as a guarantee of stability in the South Caucasus.
Minister Mirzoyan also answered questions of interest to the attendees. Referring to the deepening of the RA-EU partnership, the minister noted that RA's relations with the European integration structure are based on shared values and democratic principles, including the effective implementation of the RA-EU comprehensive and expanded partnership agreement and the development of new directions of cooperation.
Minister Mirzoyan referred to the steps taken by the RA government to address the needs and rights of the Armenian population forcibly displaced from their homeland as a result of ethnic cleansing by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh.