Մենք ամեն կերպ պատրաստ ենք աջակցել Հայաստանին խաղաղության հաստատման հարցում. Հունաստանի դեսպան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 7-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Խրիստոս Սոֆիանոպուլոսին:
ԱԺ նախագահը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման առթիվ՝ մաղթելով հաջողություններ պաշտոնավարման ընթացքում:
Ալեն Սիմոնյանը գոհունակությամբ նշել է Հայաստանի եւ Հունաստանի միջեւ հաստատված ամուր բարեկամական հարաբերությունների մասին, որոնք հիմնված են հայ եւ հույն ժողովուրդների դարավոր եղբայրության, փոխօգնության եւ ընդհանուր արժեքների վրա:
«Հայ-հունական միջպետական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, մինչդեռ միջխորհրդարանական համագործակցությունը չիրացված մեծ ներուժ ունի: Անհրաժեշտ եմ համարում խթանել մեր խորհրդարանների միջեւ համագործակցությունը նաեւ փոխադարձ այցերի ձեւաչափով»,- նշել է ԱԺ նախագահը:
Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է միջազգային խորհրդարանական տարբեր կազմակերպություններում երկու խորհրդարանների ներկայացուցիչների սերտ համագործակցությունը: ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Հունաստանի հետ համագործակցությունը ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում, ինչպես նաեւ Թվինինգ ծրագրով հունական աջակցությունն Ազգային ժողովին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս համագործակցության եռակողմ ձեւաչափին:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին, Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային խնդիրներին, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ իրականացված էթնիկ զտման հետեւանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին, տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համատեքստում Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների գործընթացին:
Խրիստոս Սոֆիանոպուլոսը բարձր է գնահատել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համատեքստում Հայաստանի վարած քաղաքականությունը:
«Հունաստանը ողջունում եւ սատարում է Հայաստանի մոտեցումը խաղաղության հաստատման գործընթացում, քանի որ այն հիմնված է միջազգային իրավունքի, իրավասության վրա եւ իրականացվում է դիվանագիտական ճանապարհով: Մենք ամեն կերպ պատրաստ ենք աջակցել Հայաստանին խաղաղության հաստատման հարցում»,- ընդգծել է դեսպանը:

We are ready to support Armenia in establishing peace in every possible way. Ambassador of Greece
RA NA Speaker Alen Simonyan received the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Greece to the Republic of Armenia, Christos Sofianopoulos, on February 7.
The Speaker of the National Assembly congratulated the Ambassador on his appointment, wishing him success during his term of office.
Alen Simonyan noted with satisfaction the friendly, solid relations established between Armenia and Greece, which are based on centuries-old brotherhood, mutual assistance, and common values of the Armenian and Greek peoples.
"Armenian-Greek interstate relations are high, while inter-parliamentary cooperation has unrealized potential. I consider it necessary to promote cooperation between our parliaments in the format of mutual visits," the NA Speaker noted.
Alen Simonyan emphasized the close cooperation of the representatives of the two parliaments in various international parliamentary organizations. The Speaker of the National Assembly highly appreciated the collaboration with Greece within the framework of the EU-Armenia Comprehensive and Extended Partnership Agreement and the Greek support to the National Assembly through the Twinning program.
The interlocutors referred to the trilateral format of Armenia-Greece-Cyprus cooperation.
Reference was made to Armenia-EU relations, the security problems in the South Caucasus, in particular, the humanitarian problems caused by the ethnic cleansing carried out by Azerbaijan against the people of Nagorno-Karabakh, and the process of Armenia-Azerbaijan negotiations in the context of establishing peace in the region.
Christos Sofianopoulos highly appreciated the policy conducted by Armenia in the context of establishing peace in the region.
"Greece welcomes and supports Armenia's approach to establishing peace, as it is based on international law and jurisdiction and is carried out diplomatically. We are ready in every possible way to support Armenia in establishing peace," the Ambassador emphasized.