«Ադրբեջանը չի ցանկանում խաղաղության պայմանագիր ստորագրել». Մարուքյան
Հայաստանի hատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը X-ի իր միկրոբլոգում անդրադարձել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցություններին և այս համատեքստում Ադրբեջանի նախագահի երեկվա հայտարարություններին․
«2022թ․ մարտին Ադրբեջանն առաջարկեց հինգ հիմնարար սկզբունք, որոնց վրա պետք է հիմնվեր Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիրը, այն է՝ պետությունների կողմից ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, դրանց միջազգային սահմանների անքակտելիության և միմյանցից քաղաքական անկախության փոխադարձ ճանաչում:
Պետությունների՝ միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջների բացակայության փոխադարձ հաստատում և իրավական պարտավորության ընդունում այն մասին, որ ապագայում նման պահանջներ չեն ներկայացվի:
Զերծ մնալ միջպետական հարաբերություններում միմյանց անվտանգությանը սպառնալուց, քաղաքական անկախության և տարածքային ամբողջականության դեմ սպառնալիքների և ուժի կիրառումից, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի կանոնադրության նպատակներին չհամապատասխանող այլ հանգամանքներից:
Պետական սահմանի սահմանազատում և սահմանագծում, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում:
Տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացում, համապատասխան այլ հաղորդակցությունների ստեղծում և համագործակցության հաստատում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում:
Չնայած, որ նշված սկզբունքներին անդրադարձ է կատարվել բանակցությունների ընթացքում, այդ թվում՝ հրապարակայնորեն, Ադրբեջանը խուսափում է խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից և բանակցությունների ամբողջ ընթացքում անընդհատ նոր պահանջներ է ներկայացնում՝ դրանով իսկ տորպեդահարելով խաղաղ գործընթացը։
Երեկ էլ Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը հայտարարեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն կարող է հաստատվել միայն այն բանից հետո, երբ Հայաստանը փոփոխություններ կատարի իր սահմանադրության և ներքին օրենսդրության մեջ՝ այդպիսով պաշտոնապես բարձրացնելով բոլորովին նոր նախապայման։
Ինչպես ասում են, «ախորժակը ուտելիս է բացվում», և այս անվերջ պահանջները գալիս են ապացուցելու միայն մեկ բան՝ Ադրբեջանը չի ցանկանում խաղաղություն տարածաշրջանում կամ խաղաղության պայմանագիր ստորագրել Հայաստանի հետ՝ այսպիսով փորձելով հիմարացնել ամբողջ միջազգային հանրությանը»։

«Азербайджан не хочет подписывать мирный договор». Марукян
Посол по особым поручениям Армении Эдмон Марукян в своем микроблоге X коснулся мирных переговоров с Азербайджаном и в этом контексте вчерашних заявлений президента Азербайджана.
« В марте 2022 года Азербайджан предложил пять фундаментальных принципов, на которых должен основываться мирный договор с Арменией, а именно взаимное признание государствами суверенитета, территориальной целостности, неотделимости их международных границ и политической независимости друг от друга.
Взаимное подтверждение отсутствия территориальных претензий друг к другу со стороны государств и принятие юридического обязательства о том, что такие претензии не будут предъявляться в будущем.
Воздерживаться от угроз безопасности друг друга в межгосударственных отношениях, угроз и применения силы против политической независимости и территориальной целостности, а также других обстоятельств, несовместимых с целями Устава ООН.
Демаркация и делимитация государственной границы, установление дипломатических отношений.
Открытие транспортных коммуникаций, создание других соответствующих коммуникаций и установление сотрудничества в других сферах, представляющих взаимный интерес.
Несмотря на то, что упомянутые принципы затрагивались в ходе переговоров, в том числе публично, Азербайджан уклоняется от подписания мирного соглашения и постоянно выдвигает новые требования на протяжении всех переговоров, тем самым торпедируя мирный процесс.
Также вчера президент Азербайджана Алиев заявил, что мир между Арменией и Азербайджаном может быть установлен только после того, как Армения внесет изменения в свою конституцию и внутреннее законодательство, тем самым официально выдвинув совершенно новое предварительное условие.
Как говорится, «аппетит приходит во время еды», и эти бесконечные требования доказывают только одно: Азербайджан не хочет ни мира в регионе, ни подписания мирного договора с Арменией, пытаясь таким образом обмануть все международное сообщество.