«Ադրբեջանը չի ցանկանում խաղաղության պայմանագիր ստորագրել». Մարուքյան
Հայաստանի hատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը X-ի իր միկրոբլոգում անդրադարձել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցություններին և այս համատեքստում Ադրբեջանի նախագահի երեկվա հայտարարություններին․
«2022թ․ մարտին Ադրբեջանն առաջարկեց հինգ հիմնարար սկզբունք, որոնց վրա պետք է հիմնվեր Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիրը, այն է՝ պետությունների կողմից ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, դրանց միջազգային սահմանների անքակտելիության և միմյանցից քաղաքական անկախության փոխադարձ ճանաչում:
Պետությունների՝ միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջների բացակայության փոխադարձ հաստատում և իրավական պարտավորության ընդունում այն մասին, որ ապագայում նման պահանջներ չեն ներկայացվի:
Զերծ մնալ միջպետական հարաբերություններում միմյանց անվտանգությանը սպառնալուց, քաղաքական անկախության և տարածքային ամբողջականության դեմ սպառնալիքների և ուժի կիրառումից, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի կանոնադրության նպատակներին չհամապատասխանող այլ հանգամանքներից:
Պետական սահմանի սահմանազատում և սահմանագծում, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում:
Տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացում, համապատասխան այլ հաղորդակցությունների ստեղծում և համագործակցության հաստատում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում:
Չնայած, որ նշված սկզբունքներին անդրադարձ է կատարվել բանակցությունների ընթացքում, այդ թվում՝ հրապարակայնորեն, Ադրբեջանը խուսափում է խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից և բանակցությունների ամբողջ ընթացքում անընդհատ նոր պահանջներ է ներկայացնում՝ դրանով իսկ տորպեդահարելով խաղաղ գործընթացը։
Երեկ էլ Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը հայտարարեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն կարող է հաստատվել միայն այն բանից հետո, երբ Հայաստանը փոփոխություններ կատարի իր սահմանադրության և ներքին օրենսդրության մեջ՝ այդպիսով պաշտոնապես բարձրացնելով բոլորովին նոր նախապայման։
Ինչպես ասում են, «ախորժակը ուտելիս է բացվում», և այս անվերջ պահանջները գալիս են ապացուցելու միայն մեկ բան՝ Ադրբեջանը չի ցանկանում խաղաղություն տարածաշրջանում կամ խաղաղության պայմանագիր ստորագրել Հայաստանի հետ՝ այսպիսով փորձելով հիմարացնել ամբողջ միջազգային հանրությանը»։

"Azerbaijan does not want to sign a peace treaty." Marukyan
In his microblog for X, Edmon Marukyan, Ambassador with Special Assignments of Armenia, referred to the peace negotiations with Azerbaijan and, in this context, yesterday's statements of the President of Azerbaijan.
"2022 In March, Azerbaijan proposed five fundamental principles on which the peace treaty with Armenia should be based: mutual recognition by states of sovereignty, territorial integrity, inseparability of their international borders, and political independence from each other.
Mutual confirmation of the absence of territorial claims against each other by states and acceptance of a legal obligation that such claims will not be made in the future.
Refrain from threatening each other's security in interstate relations, threats, and the use of force against political independence and territorial integrity, as well as other circumstances inconsistent with the goals of the UN Charter.
Demarcation and demarcation of the state border; establishment of diplomatic relations.
Opening transport communications, creating other relevant communications, and establishing cooperation in other areas of mutual interest.
Even though the mentioned principles were addressed during the negotiations, including publicly, Azerbaijan avoided signing the peace agreement and constantly presented new demands throughout the negotiations, thereby torpedoing the peace process.
Also yesterday, Azerbaijani President Aliyev announced that peace between Armenia and Azerbaijan could be established only after Armenia changes its constitution and domestic legislation, thus officially raising a completely new precondition.
As they say, "appetite opens while eating," and these endless demands prove only one thing: Azerbaijan does not want peace in the region or to sign a peace treaty with Armenia, thus trying to fool the entire international community."