Լեգիտիմությունը տեսնում եմ Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների մեջ, Հանրային ռադիոյի եթերում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ընդգծել է, որ յուրաքանչյուր երկիր իրավունք ունի ունենալ ուժեղ ու մարտունակ բանակ. «Ես ասում եմ՝ մենք մեր բանակը պետք է ուժեղացնենք մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, անկախությունը պաշտպանելու նպատակով: Մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը Հայկական ԽՍՀ-ի տարածքային ամբողջականությունն է»,- նշել է վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ եթե մենք ասում ենք, որ բանակն ուժեղացնում ենք, որպեսզի, օրինակ, վերականգնենք պատմական արդարությունը, շատ պարզ հարց է ծագում. ինչո՞ւ պետք է ուրիշները թույլ տան, որ այդ բանակը հզորանա։
«Չպետք է աշխարհին հղենք այդպիսի ուղերձներ։ Լեգիտիմության հարցն իսկապես, կարևոր եմ համարում։ Լեգիտիմ՝ միջազգային ընկալման տեսակետից, ոչ այնքան և ոչ միայն ներքին ընկալման տեսակետից, այլ միջազգային տեսակետից։
Եթե մեր ներքին և արտաքին ընկալման մեջ դիսոնանս կա, դրա մեջ է գեներացվում անվտանգային սպառնալիքը: Այդ սպառնալիքը հասցեագրելու համար այդ ճեղքը պետք է փակել, որպեսզի խզում չառաջանա այս երկուսի մեջ, և այդտեղ չառաջանա այն նեգատիվ էներգիան, որը բերում է անվտանգային սպառնալիքի և դրա իրագործման»,- նշել է Փաշինյանը:

"Why should others allow our army to grow stronger?" Pashinyan
I see legitimacy in the internationally recognized borders of Armenia, RA Prime Minister Nikol Pashinyan announced on Public Radio.
He emphasized that every country has the right to have a solid and capable army. "I say that we should strengthen our army to protect our country's territorial integrity, sovereignty, and independence. The territorial integrity of our country is the territorial integrity of the Armenian SSR," the Prime Minister noted.
According to him, if we say that we are strengthening the army in order, for example, to restore historical justice, a straightforward question arises. Why should others allow that army to grow strong?
"We should not send such messages to the world. The issue of legitimacy is essential. Legitimate from the point of view of international perception, not so much from the point of view of domestic perception, but from the international point of view.
If there is dissonance in our internal and external perceptions, this is where the security threat is generated. To address that threat, the gap must be closed so that a rift does not arise between these two and the negative energy that leads to the security threat and its implementation does not occur there," Pashinyan said.