«Փոխադարձ տհաճությամբ ենք աշխատում, որովհետև բոլորը բոլորին ամեն ինչի մեջ կասկածում են». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է գնումների ոլորտին․ «Արդյո՞ք իմաստ ունի գնումների ոլորտի լավարկման ինստիտուցիոնալ մեխանիզմ ստեղծել, որ անկախ հանձնարարականներից գործի»,- ասել է նա։
Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն, արձագանքելով վարչապետին, նշել է, որ 2024թ. սկզբից նախաձեռնել են գնումների մասին նոր օրենքի պատրաստման գործընթաց։ Ըստ Հովհաննիսյանի՝ գործող օրենքն այլ իրականության մեջ է գրվել. «Իրականությունը, որում հիմա ենք, և իրականությունը, որում գրվել է օրենքը, ահագին բան է փոխվել նաև ծավալների իմաստով, և կարծում ենք՝ այստեղ նոր բան անելու կարիք կա»։
Վարչապետը նշել է, որ 2019-ից ինչ-որ ոլորտի ֆինանսավորման ծավալները կրկնապատկվել են, հետո եղել են ստուգումներ, հարուցվել են քրեական գործեր, և 2023թ. ֆինանսավորումը հասել է 2018-ի մակարդակին. «Պատճառն էդ է, մեզ մեղադրում են՝ փողը տալիս եք, հետո քար ու փետն առնում, մեր հետևից եք ընկնում․ չենք ուզում։ Բայց մենք էլ չենք ուզում չարաշահումներ լինեն։ Այսինքն, այս դիլեմաները պետք է առաջին հերթին գնումների մասին օրենսդրության ճկունությամբ ապահովենք, որ ընկերությունները մեզ հետ հաճույքով աշխատեն։ Հիմա տհաճությամբ ենք աշխատում փոխադարձաբար, որովհետև բոլորը բոլորին ամեն ինչի մեջ կասկածում են, և դա պրոբլեմ է, առավել ևս, երբ մեկ-երկու տեղ կասկածները առարկայանում են, դաշտը քայքայում է, ու ստեղծում է մթնոլորտ՝ լավ է ոչ մի բան չանենք, քան թե որևէ բան անենք»։

Премьер-министр Никол Пашинян коснулся сферы закупок. " Есть ли смысл создавать институциональный механизм совершенствования закупочной сферы, который будет работать независимо?", - поинтересовался он.
Министр финансов Ваге Оганесян, отвечая премьер-министру, отметил, что с самого начала 2024 года они инициировали процесс подготовки нового закона о закупках. По мнению Оганесяна, нынешний закон был написан при иных реалиях. «Реальность, в которой мы находимся сейчас, и реальность, в которой был написан закон, очень сильно изменились в объемном отношении, и мы считаем, что здесь необходимо сделать что-то новое».
Премьер-министр отметил, что с 2019 года объем финансирования определенной отрасли увеличился вдвое, тогда были проверки, возбуждались уголовные дела, а в 2023 году финансирование достигло уровня 2018 года. «Вот в чем нас обвиняют, говорят: "вы даете деньги, потом берете камни и дубинки, и идете за нами. мы не хотим этого". Но мы также не хотим, чтобы имели место злоупотребления. То есть мы должны в первую очередь обеспечить эти дилеммы гибкостью законодательства о закупках, чтобы компании были рады с нами работать. Сейчас мы работаем друг с другом с неприязнью, потому что все всех во всем подозревают, и это проблема, особенно когда подозрения возникают в одном-двух местах, это разрушает сферу и создает атмосферу, когда лучше ничего не делать, чем делать что-то в такой атмосфере».