Վարչապետը հյուրընկալել է Չեխիայի խորհրդարանի ղեկավարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկարովայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը կարևորել է տիկին Պեկարովայի այցը մեր երկիր և ընդգծել Հայաստան-Չեխիա հարաբերությունների շարունակական զարգացման կարևորությունը: Այս առումով Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ երկկողմ բարձրաստիճան փոխայցելությունները նոր ազդակ են հաղորդում փոխգործակցությանն ու նպաստում հարաբերությունների ընդլայնմանը: Վարչապետն ընդգծել է նաև խորհրդարանական սերտ համագործակցության կարևորությունը, այդ թվում՝ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում:
Մարկետա Պեկարովան ընդգծել է, որ իր երկիրը ևս մեծապես կարևորում է Հայաստանի հետ բազմաոլորտ փոխգործակցությունը և նշել, որ դրա զարգացմանը նպաստել է նաև վարչապետ Փաշինյանի՝ 2023 թվականին Չեխիա կատարած պաշտոնական այցը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Չեխիա հարաբերությունների օրակարգին առնչվող մի շարք հարցեր, որոնք միտված են քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար կապերի և համատեղ նախագծերի ընդլայնմանը:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանում անվտանգությանն ու կայուն խաղաղության հաստատման հեռանկարի շուրջ, վարչապետն ընդգծել է ՀՀ առանցքային մոտեցումները:

The Prime Minister hosted the head of the Czech Parliament
Prime Minister Nikol Pashinyan hosted the delegation led by the Speaker of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic, Marketa Pekarova.
The Prime Minister emphasized the importance of Mrs. Pekarova's visit to our country and stressed the importance of continuous development of Armenia-Czech Republic relations. In this regard, Nikol Pashinyan noted that bilateral high-level mutual visits give a new impetus to interaction and contribute to expanding ties. The Prime Minister also emphasized the importance of close parliamentary cooperation, including within the framework of international organizations.
Marketa Pekarova emphasized that her country also attaches great importance to multi-sectoral cooperation with Armenia and noted that Prime Minister Pashinyan's official visit to the Czech Republic in 2023 contributed to its development.
The interlocutors discussed several issues related to the agenda of Armenia-Czech relations, aimed at expanding political, economic, and humanitarian ties and joint projects.
Thoughts were exchanged on the prospect of establishing security and stable peace in the region, and the Prime Minister emphasized the critical approaches of RA.