«Ոչ միայն Չեխիան, այլև մեր բոլոր միջազգային գործընկերները պետք է հնարավորինս ճնշումներ գործադրեն տարածաշրջան խաղաղություն բերելու հարցում». հայտարարել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ Չեխիայի խորհրդարանի նախագահ Մարկետա Պեկարովա Ադամովայի հետ համատեղ ասուլիսում։
Նրա խոսքով, Հայաստանը բազմիցս հանդես է եկել տարածաշրջանում երկարատև խաղաղություն հաստատելու համար. «Բայց մեր հարևան երկիրն այդքան աչքի չի ընկնում, և միջազգային հանրությունը պետք է հստակ արձագանքի այն բոլոր քայլերին, որ ուղղված են այդ խաղաղությունը հաստատելու տապալմանը»,- ասել է նա։
Սիմոնյանը մատնանշել է, որ Ադրբեջանը բազմիցս հրաժարվել է հանդիպումներից. «Ինձ մոտ տպավորություն է, որ Ադրբեջանը հատուկ ժամանակ է ձգում՝ խաղաղության գործընթացն ավարտին հասցնելու հարցում այն պարագայում, որ քաղաքական ցանկության դեպքում չեմ տեսնում որևէ կտրուկ պատճառ, որ կարող է խանգարել խաղաղության համաձայնագիրը համաձայնեցված սկզբունքների հիման վրա իրականացնելուն»։
Մարկետա Պեկարովա Ադամովան էլ ասել է, թե Չեխիայի համար նպատակ է ունենալ բարգավաճող, խաղաղ երկրներ. «Չեխիայի համար նպատակ է ունենալ բարգավաճող, խաղաղ երկու երկրներ, մենք միանագամայն աջակցում ենք երկրների ինքնիշխանությունը, բայց միևնույն ժամանակ լավագույն շրջանակը կլինի աջակցել երկրներին միջազգային մակարդակում, միջազգային համագործակցության շրջանակում։ Մեր հաջորդ այցը Բաքուն է, և մենք ցույց կտանք մեր աջակցությունը հայ ժողովրդին»,- ասել է նա։

«Международное сообщество должно четко отреагировать на шаги, направленные на разрушение мира». Председатель Национального собрания (ВИДЕО)
«Не только Чехия, но и все наши международные партнеры должны оказать как можно большее давление, чтобы восстановить мир в регионе». Об этом заявил спикер НС Ален Симонян на совместной пресс-конференции со спикером парламента Чехии Маркетой Пекаровой Адамовой.
По его словам, Армения неоднократно выступала за установление прочного мира в регионе. "Но наша соседняя страна не так сильно старается, и международное сообщество должно четко реагировать на все шаги, направленные на разрушение этого мира", - сказал он.
Симонян отметил, что Азербайджан неоднократно отказывался от встреч. "У меня сложилось впечатление, что Азербайджан намеренно затягивает реализацию мирного процесса в том случае, когда при наличии политической воли, я не вижу какой-либо радикальной причины, которая могла бы помешать реализации мирного соглашения на основе согласованных принципов. "
Маркета Пекарова Адамова также сказала, что цель Чехии – иметь процветающие, мирные страны. « Для Чехии цель — иметь две процветающие, мирные страны, мы полностью поддерживаем суверенитет стран, но в то же время лучшей основой была бы поддержка стран на международном уровне, в рамках международного сотрудничества. Наш следующий визит состоится в Баку, и мы выразим нашу поддержку армянскому народу", - сказала она.