ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 31-ին ընդունել է Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկարովա Ադամովայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպումը մեկնարկել է խորհրդարանների նախագահների առանձնազրույցով, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Ալեն Սիմոնյանը, ողջունելով գործընկերներին, նշել է, որ Հայաստանը մեծապես արժեւորում է Չեխիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը:
Կողմերը փաստել են, որ Հայաստանի եւ Չեխիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր հաջողվել է զարգացնել ամուր միջպետական հարաբերություններ եւ համագործակցության բազմակողմ օրակարգ:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ սանձազերծված էթնիկ զտմանը՝ ԱԺ նախագահը չեխ գործընկերներին է ներկայացրել առկա խնդիրները, մասնավորապես՝ Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների եւ Խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցային գործընթացի վերաբերյալ:
«Տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման օրակարգի վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը հստակ է. մենք պետք է հաստատենք խաղաղ հարաբերություններ, որոնք հիմնված են ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա: Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը, սակայն, պետք է արձանագրեմ, որ վերջին շրջանում այս գործընթացը տանում է փակուղի»,- նշել է ԱԺ նախագահն ու հավելել. «Այս առումով ԵՄ երկարաժամկետ դիտորդական առաքելությունն անվտանգային հարթության վրա Հայաստանի համար ունի կենսական նշանակություն: Արժեւորում ենք Չեխիայի ներդրումն այս հարցում»:
Մարկետա Պեկարովա Ադամովան բարձր է գնահատել Հայաստանի ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործում եւ վստահություն հայտնել, որ Չեխիան կփորձի նպաստել Խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների կարգավորմանը:
Կողմերը քննարկել են հայ-չեխական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները: Խորհրդարանների ղեկավարները կարեւորել են ժողովրդավարական արժեքներին միտված օրակարգի շարունակական ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ավարտին Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի գրքում: Ընդլայնված կազմով հանդիպումից հետո Ալեն Սիմոնյանը եւ Մարկետա Պեկարովա Ադամովան հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով:

Долгосрочная наблюдательная миссия ЕС жизненно важна для Армении. Симонян
31 января Председатель НС РА Ален Симонян принял делегацию, возглавляемую председателем Палаты депутатов парламента Чехии Маркетой Пекаровой Адамовой.
Встреча началась с частной беседы глав парламентов, за которой последовала расширенная встреча.
Ален Симонян, приветствуя коллег, отметил, что Армения высоко ценит стабильное развитие дружественных отношений с Чехией.
Стороны констатировали, что с момента установления дипломатических отношений между Арменией и Чехией стало возможным развитие прочных межгосударственных отношений и программы многостороннего сотрудничества.
Коснувшись этнической чистки, развязанной Азербайджаном против народа Нагорного Карабаха 19 сентября 2023 года, спикер НС представил чешским коллегам текущие проблемы, в частности, касающиеся армянских пленных в Азербайджане и переговорного процесса по Мирному договору.
«Позиция Армении относительно повестки дня установления мира в регионе ясна, мы должны установить мирные отношения, основанные на взаимном признании суверенитета и территориальной целостности. Однако должен констатировать, что политика, проводимая Азербайджаном, в последнее время ведет процесс в тупик", - сказал спикер НС и добавил. «В этом смысле долгосрочная наблюдательная миссия ЕС имеет жизненно важное значение для Армении с точки зрения безопасности. Мы ценим вклад Чехии в этом вопросе».
Маркета Пекарова Адамова высоко оценила усилия Армении по установлению мира в регионе и выразила уверенность, что Чехия постарается внести свой вклад в урегулирование переговоров по мирному договору между Арменией и Азербайджаном.
Стороны обсудили возможности развития армяно-чешских межпарламентских отношений. Лидеры парламентов подчеркнули необходимость постоянного расширения повестки дня, направленной на демократические ценности.
В завершение встречи председатель Палаты депутатов Парламента Чехии сделала запись в книге почетных гостей. После встречи с расширенным составом Ален Симонян и Маркета Пекарова Адамова провели совместную пресс-конференцию.