Միրզոյանը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարին
Հունվարի 30-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի հետ:
Կարևորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ զրուցակիցները քննարկել են ակտիվ փոխգործակցության ու համատեղ նախաձեռնությունների միջոցով ընձեռնվող հնարավորությունները, որոնց համար լավ միջավայր կարող է ստեղծել նաև Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ պատգամավորների 10-րդ գլոբալ համաժողովի անցկացումը Երևանում:
Ընդգծվել է, որ աշխարհի տարբեր անկյուններում անկայունության աճի պայմաններում խորհրդարանական շրջանակները կարող են դեր խաղալ միջազգային իրավունքի խախտումների բարձրաձայնման, արդար լուծումների շուրջ հրապարակային քննարկման ծավալման և դրանով իսկ խաղաղությանը միտված ջանքերին նպաստելու հարցում:
Այս համատեքստում մտքեր են փոխանակվել Հարավային Կովկասում անվտանգության և կայունության հարցերի շուրջ: Նախարար Միրզոյանը Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարին հանգամանալից ներկայացրել է տարածաշրջանում կայունության ապահովման ՀՀ տեսլականը, այդ թվում՝ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առանցքային սկզբունքները. շեշտվել է տարածքային ամբողջականության, սահմանների անքակտելիության և ինքնիշխանության աներկբա հարգման կարևորությունը: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է այս հարցում ՀՀ հստակ մտադրությունն ու հանձնառությունը՝ հավելելով, որ մյուս կողմից առավելապաշտական հռետորաբանությունն ու ապակառուցողական քայլերը չեն նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգի կյանքի կոչմանը:

Мирзоян встретился с генеральным секретарем Межпарламентского союза
30 января министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с генеральным секретарем Межпарламентского союза Мартином Чунгонгом.
Подчеркнув роль парламентской дипломатии, собеседники обсудили возможности, предоставляемые благодаря активному взаимодействию и совместным инициативам, для чего проведение в Ереване 10-й Всемирной конференции молодых депутатов Межпарламентского союза может создать хорошие условия.
Было подчеркнуто, что в условиях растущей нестабильности в различных уголках мира парламентские структуры могут сыграть роль в озвучивании нарушений международного права, развитии общественной дискуссии о справедливых решениях и тем самым способствовании мирным усилиям.
В этом контексте состоялся обмен мнениями по вопросам безопасности и стабильности на Южном Кавказе. Министр Мирзоян подробно представил генеральному секретарю Межпарламентского союза видение РА по обеспечению стабильности в регионе, включая ключевые принципы в процессе регулирования армяно-азербайджанских отношений. Подчеркивалась важность территориальной целостности, неделимости границ и однозначного уважения суверенитета. Министр Мирзоян подчеркнул четкое намерение и приверженность РА в этом вопросе, добавив, что, с другой стороны, фанатичная риторика и деструктивные шаги не способствуют реализации мирной повестки в регионе.