Միրզոյանը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարին
Հունվարի 30-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի հետ:
Կարևորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ զրուցակիցները քննարկել են ակտիվ փոխգործակցության ու համատեղ նախաձեռնությունների միջոցով ընձեռնվող հնարավորությունները, որոնց համար լավ միջավայր կարող է ստեղծել նաև Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ պատգամավորների 10-րդ գլոբալ համաժողովի անցկացումը Երևանում:
Ընդգծվել է, որ աշխարհի տարբեր անկյուններում անկայունության աճի պայմաններում խորհրդարանական շրջանակները կարող են դեր խաղալ միջազգային իրավունքի խախտումների բարձրաձայնման, արդար լուծումների շուրջ հրապարակային քննարկման ծավալման և դրանով իսկ խաղաղությանը միտված ջանքերին նպաստելու հարցում:
Այս համատեքստում մտքեր են փոխանակվել Հարավային Կովկասում անվտանգության և կայունության հարցերի շուրջ: Նախարար Միրզոյանը Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարին հանգամանալից ներկայացրել է տարածաշրջանում կայունության ապահովման ՀՀ տեսլականը, այդ թվում՝ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առանցքային սկզբունքները. շեշտվել է տարածքային ամբողջականության, սահմանների անքակտելիության և ինքնիշխանության աներկբա հարգման կարևորությունը: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է այս հարցում ՀՀ հստակ մտադրությունն ու հանձնառությունը՝ հավելելով, որ մյուս կողմից առավելապաշտական հռետորաբանությունն ու ապակառուցողական քայլերը չեն նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգի կյանքի կոչմանը:

Mirzoyan met with the General Secretary of the Inter-Parliamentary Union
On January 30, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan met with the General Secretary of the Inter-Parliamentary Union, Martin Chungong.
Emphasizing the role of parliamentary diplomacy, the interlocutors discussed the opportunities provided through active interaction and joint initiatives, for which the holding of the 10th Global Conference of Young Deputies of the Inter-Parliamentary Union in Yerevan can create a good environment.
It was emphasized that in the conditions of increasing instability in different corners of the world, parliamentary frameworks could raise international law violations, expand public discussion on fair solutions, and contribute to peace efforts.
In this context, ideas were exchanged on security and stability issues in the South Caucasus. Minister Mirzoyan presented to the Secretary General of the Inter-Parliamentary Union the RA vision of ensuring regional stability, including the fundamental principles in regulating Armenia-Azerbaijan relations. The importance of territorial integrity, indivisibility of borders, and unequivocal respect for sovereignty were emphasized. Minister Mirzoyan emphasized the clear intention and commitment of RA in this matter, adding that, on the other hand, the fanatical rhetoric and destructive steps do not contribute to the implementation of the peace agenda in the region.