Հակոբ Արշակյանը կարևորել է բոլոր գերիներին ազատ արձակելու անհրաժեշտությունը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Միջխորհրդարանական միությունում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հակոբ Արշակյանը հունվարի 29-ին ընդունել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են պատվիրակության անդամներ Հասմիկ Հակոբյանը և Ծովինար Վարդանյանը: Հակոբ Արշակյանը հյուրերին ներկայացրել է տարածաշրջանային զարգացումները, առկա մարտահրավերները: ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է տարածաշրջանում տեղի ունեցած իրադարձություններին, 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման հետևանքներին:
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններին՝ ԱԺ փոխխոսնակը մանրամասնել է հայկական կողմի համար ընդունելի առանցքային սկզբունքները: Քննարկվել են Ադրբեջանում գտնվող գերիների և պահվող այլ անձանց փոխանակման գործընթացին, ԼՂ-ում գտնվող հայկական պատմամշակութային արժեքների պահպանությանը վերաբերող հարցեր:
Հակոբ Արշակյանը կարևորել է բոլոր գերիներին ու պահվող անձանց ազատ արձակելու անհրաժեշտությունը: Բարձր գնահատելով միջազգային գործընկերների ջանքերը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև երկխոսությանը նպաստելու հարցում՝ Հակոբ Արշակյանն այդ առումով արժևորել է նաև Մարտին Չունգոնգի գործունեությունը:
Քննարկվել են Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ պատգամավորների 10-րդ համաժողովի անցկացմանն առնչվող հարցեր: Հակոբ Արշակյանն առաջարկել է միջոցառումն անցկացնել սեպտեմբեր ամսին` Երևանում:
Ծովինար Վարդանյանն ընդգծել է, որ չնայած մարտահրավերներին՝ հայկական կողմը պատրաստ է առաջ մղել խաղաղության օրակարգն ու աշխատել այդ ուղղությամբ: Այս համատեքստում նա կարևորել է կողմերի միջև երկխոսությունը:
Հասմիկ Հակոբյանը հույս է հայտնել, որ Ժնևում կընդունվի Երիտասարդ պատգամավորների 10-րդ համաժողովի թեմայի ընտրությանը վերաբերող իր առաջարկը: Հայ պատվիրակն առաջարկել է քննարկել խաղաղության գործընթացում երիտասարդների դերը՝ հաշվի առնելով աշխարհում տիրող իրավիճակը:
Մարտին Չունգոնգն Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների հարցում բարձր է գնահատել արդյունավետ երկխոսություն ծավալելու Հայաստանի պատրաստակամությունը: Նա նշել է, որ Բաքու այցի ժամանակ իրենք ջանքեր կգործադրեն խաղաղության գործընթացին նպաստելու համար:
Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության խնդրին, գերիների փոխանակման գործընթացին:

Hakob Arshakyan emphasized the need to release all prisoners
On January 29, Hakob Arshakyan, RA NA Deputy Speaker and member of the RA NA delegation to the Inter-Parliamentary Union, received the delegation led by the General Secretary of the Inter-Parliamentary Union, Martin Chungong.
Delegation members Hasmik Hakobyan and Tsovinar Vardanyan participated in the meeting. Hakob Arshakyan presented regional developments and existing challenges to the guests. The Deputy Speaker of the National Assembly referred to the events in the region and the consequences of the large-scale attack on Azerbaijan on September 19, 2023.
Referring to the peace treaty negotiations between Armenia and Azerbaijan, the NA deputy speaker detailed the fundamental principles acceptable to the Armenian side. Issues related to the process of exchanging prisoners and other detained persons in Azerbaijan and the preservation of Armenian historical and cultural values in Nagorno-Karabakh were discussed.
Hakob Arshakyan emphasized the need to release all prisoners and detainees. Appreciating the efforts of international partners in promoting the dialogue between Armenia and Azerbaijan, Hakob Arshakyan also valued Martin Chungong's activities in this regard.
Issues related to holding the 10th Conference of Young Deputies of the Inter-Parliamentary Union were discussed. Hakob Arshakyan proposed to hold the event in September in Yerevan.
Tsovinar Vardanyan emphasized that the Armenian side is ready to advance the peace agenda and work in that direction despite the challenges. In this context, he emphasized the dialogue between the parties.
Hasmik Hakobyan expressed hope that his proposal regarding selecting the theme for the 10th Conference of Young Deputies will be accepted in Geneva. The Armenian delegate offered to discuss the role of young people in the peace process, taking into account the current situation in the world.
Martin Chungong highly appreciated Armenia's willingness to engage in effective dialogue regarding relations with Azerbaijan. He noted that they will make efforts to contribute to the peace process during their visit to Baku.
The General Secretary of the Inter-Parliamentary Union referred to the issue of cultural heritage in Nagorno-Karabakh, the process of exchange of prisoners.