ԱԳ նախարարն ընդունել է իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյային
Հունվարի 29-ին կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը ԻԻՀ Գերագույն առաջնորդի խորհրդական, արտաքին հարաբերությունների ռազմավարական խորհրդի ղեկավար Քամալ Խարազիի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական բազմաոլորտ համագործակցության օրակարգին առնչվող տարբեր հարցեր՝ արձանագրելով երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակն ու հարաբերությունների զարգացման ակտիվ դինամիկան: Ընդգծվել է այդ նպատակով երկու երկրների միջև էներգետիկ, ենթակառուցվածքների, տնտեսական և այլ ոլորտներում սերտ փոխգործակցության և համատեղ նախագծերի իրականացման կարևորությունը՝ ի շահ երկու ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման ու տարածաշրջանում կայունության:
Օգտվելով առիթից՝ նախարար Միրզոյանը ևս մեկ անգամ ՀՀ կողմից ցավակցություն է հայտնել տարեսկզբին Քերմանում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողության կապակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցերին: Նախարար Միրզոյանը հանգամանալից ներկայացրել է ՀՀ մոտեցումները՝ ընդգծելով ՀՀ տարածքային ամբողջականության, սահմանների անձեռնամխելիության և ինքնիշխանության աներկբա հարգման հրամայականը՝ նաև որպես տարածաշրջանում հարատև խաղաղության ապահովման առհավատչյա։
Տարածաշրջանում ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման համատեքստում Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել ԻԻՀ դրական դիրքորոշումը ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի և դրա հիմքում դրված առանցքային սկզբունքների վերաբերյալ:

Глава МИД принял высокопоставленного иранского чиновника
29 января министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с советником Верховного лидера Республики Иран, главой Стратегического совета по внешним связям Камалем Харази.
Собеседники обсудили различные вопросы, связанные с повесткой армяно-иранского многосекторального сотрудничества, отметив высокий уровень политического диалога между двумя странами и активную динамику развития отношений. В этих целях была подчеркнута важность тесного сотрудничества и реализации совместных проектов между двумя странами в энергетической, инфраструктурной, экономической и других сферах во благо укрепления дружбы двух народов и стабильности в регионе.
Пользуясь случаем, министр Мирзоян еще раз выразил соболезнования со стороны РА в связи с терактом, произошедшим в Кермане в начале года.
В ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с безопасностью и стабильностью на Южном Кавказе. Министр Мирзоян подробно представил подходы РА, подчеркнув необходимость безусловного уважения территориальной целостности, нерушимости границ и суверенитета РА, а также как залог обеспечения прочного мира в регионе.
В контексте разблокирования инфраструктуры региона Арарат Мирзоян высоко оценил положительную позицию Иранской Республики в отношении разработанной правительством РА программы «Перекресток мира» и ее основных принципов.