Հայկական կողմը շահագրգռված է Իրանի հետ ջրամբարաշինության ոլորտում համագործակցությամբ
ՀՀ ՏԿԵ փոխնախարար Վաչե Տերտերյանն ընդունել է Հայաստանում ԻԻՀ  արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիին։ ՏԿԵ փոխնախարարը կարևորել է Իրանի հետ համագործակցության զարգացումը ճանապարհաշինության, միջմարզային  համագործակցության և այլ ոլորտներում։
Տերտերյանը  նշել է, որ տարիների ընթացքում ՀՀ մարզերի և Իրանի նահանգների միջև սերտ համագործակցություն է եղել և այժմ էլ այդ համագործակցությունը ներառված է հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքների օրակարգում։
Իրանի դեսպան Սոբհանին  նշել է, որ Հայաստանը ջրային ռեսուրսների առումով հարուստ երկիր է։ Դեսպանն ընդգծել է, որ Իրանն էլ իր հերթին ջրամբարների կառուցման ոլորտում աշխարհի տաս առաջատար երկրների ցանկում է և կարող է օգտակար լինել նաև Հայաստանին։ Դեսպանը մասնավորապես հետաքրքրվել է, թե ինչ ծրագրեր ունի ՀՀ ՏԿԵ նախարարությունը  ջրամբարաշինության հետ կապված։
Փոխնախարարը նշել է, որ  ՀՀ կառավարությունը ջրամբարաշինության ընդարձակ ծրագիր է ներկայացրել, ոռոգման համակարգում ևս իրականացվում են ներդրումային ծրագրեր։
ՀՀ ՏԿԵՆ Ջրային կոմիտեի նախագահի տեղակալ Մարտիրոս Նալբանդյանը մանրամասնելով ՀՀ կառավարության ծրագիրը նշել է, որ խոսքը 15 նոր ջրամբարների կառուցման մասին է, սակայն դիտարկվում են նոր ջրամբարներ ևս։ 15-ից 6-ի աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են, 3-ը ավարտական փուլում է՝ մինչև աշուն կհայտարարվեն շինարարական մրցույթներ, 9-ը դեռևս ուսումնասիրվում է։
Վաչե Տերտերյանն ամփոփելով հանդիպումը նշել է, որ հայկական կողմը շահագրգռված է Իրանի հետ  ջրամբարաշինության և այլ ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու շուրջ։

Заместитель министра ТУИ подчеркнул развитие сотрудничества с Ираном в дорожном строительстве, межрегиональном сотрудничестве и других сферах.
Тертерян отметил, что на протяжении многих лет между регионами Армении и провинциями Ирана существует тесное сотрудничество, и даже сейчас это сотрудничество включено в повестку дня армяно-иранской межправительственной комиссии.
Посол Ирана отметил, что Армения является богатой страной с точки зрения водных ресурсов. Посол подчеркнул, что Иран, в свою очередь, входит в десятку ведущих стран мира в области строительства водохранилищ и может быть полезен и Армении. Посла особенно интересовало, какие планы у Министерства энергетики, науки и технологий РА в отношении строительства водохранилищ.
Заместитель министра отметил, что правительство РА представило обширную программу строительства водохранилищ, в ирригационной системе также реализуются инвестиционные программы.
Заместитель председателя водного комитета ТУИ РА Мартирос Налбандян, детализируя план правительства РА, отметил, что речь идет о строительстве 15 новых водохранилищ, но рассматриваются и новые водохранилища. Работы по 6 из 15 уже начались, 3 находятся на завершающей стадии, тендеры на строительство будут объявлены к осени, по 9 еще рассматриваются.
Подводя итоги встречи, Ваче Тертерян отметил, что армянская сторона заинтересована в углублении сотрудничества с Ираном в строительстве водохранилищ и других сферах.