Ադրբեջանում Ամուլսարի դեմ բողոքող բնապահպաններին աջակցող հայտարարություն են ընդունել
«Հիանալի ենք համարում Հայաստանում հասարակական կազմակերպությունների և էկոակտիվիստների բողոքը կենսաբազմազանության և ջրային ռեսուրսների համար լուրջ վտանգ ներկայացնող Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման դեմ»,- հայտարարել է Ադրբեջանի Շրջակա միջավայրի պահպանության առաջին կոալիցիայի անդամ, փոխնախագահ Ամին Մամեդովը։
Այս մասին հայտնում է APA.az գործակալությունը։
Նա նշել է, որ տեղեկացել է հայաստանյան լրատվամիջոցներից, և անհրաժեշտ համարել, որպես ՀԿ, հայտարարություն տարածել և աջակցություն հայտնել իրենց։
«Փաստորեն, դեռ անցյալ տարվա հունիսին, երբ Հայաստանը ցանկանում էր գործարան կառուցել Նախիջևանի սահմանին, մենք բազմաթիվ հայտարարություններ էինք տարածել։ Ցավոք սրտի, Հայաստանի հասարակական կազմակերպությունների կողմից սրա վերաբերյալ արձագանքներ չեղան։ Բայց հիմա այս արձագանքի առկայությունը ցույց է տալիս, որ մեր հայտարարությունները դիտել են նաև Հայաստանում գործող հասարակական կազմակերպությունները։ Մեր ներկայացրած փաստերը ստուգելուց հետո պարզեցին, որ իսկապես գործողություններ են արվում, որոնք վնասում են մարդու առողջությանը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

В Азербайджане принято заявление в поддержку экологов, протестующих против Амулсара
"Мы считаем отличным протест неправительственных организаций и экоактивистов в Армении против эксплуатации Амулсарского рудника, который представляет серьезную угрозу биоразнообразию и водным ресурсам", - сказал, член Первой коалиции за охрану окружающей среды Азербайджана, вице-президент Амин Мамедов.
Об этом сообщает агентство APA.az.
Он отметил, что был проинформирован об этом из армянских СМИ и счел необходимым как НПО выступить с заявлением и выразить им поддержку.
«На самом деле, еще в июне прошлого года, когда Армения хотела построить завод на границе с Нахичеванью, мы выступили с множеством заявлений. К сожалению, ответов от неправительственных организаций Армении не последовало. Но теперь наличие этого ответа показывает, что наши заявления были просмотрены и действующими в Армении неправительственными организациями. После проверки изложенных нами фактов выяснилось, что предпринимаются действия, наносящие вред здоровью людей", - говорится в сообщении.