«Նպատակ ունենք Հարավային Կովկասը վերածել ենթակառուցվածքների խաչման տարածաշրջանի»․ Միրզոյան
Հունվարի 26-ին Թբիլիսիում Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Վրաստանի ԱԳ նախարար ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Վրաստանի կառավարության միջև դիվանագիտական և հյուպատոսական հիմնարկների անձնակազմի ընտանիքի անդամների կողմից վճարովի գործունեություն իրականացնելու մասին» համաձայնագիրը։
Միջկառավարական նիստին իր ելույթում նախարար Միրզոյանը նշել է, որ 2023թ. ընթացքում Վրաստանի հետ քաղաքական երկխոսության հետևողական ակտիվացումն ու խորացումը եղել է ՀՀ արտաքին քաղաքականության առանցքային ուղղություններից մեկը և ապահովվել է երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև ակտիվ փոխգործակցությունը. տարբեր հարթակներում կայացել են երկու նախարարների և գերատեսչությունների պաշտոնյաների հանդիպումներ, Երևանում անցկացվել են ԱԳ նախարարությունների միջև հերթական քաղաքական խորհրդակցությունները, ակտիվ աշխատանքներ են տարվել երկու երկրներում դեսպանությունների կողմից՝ նպատակ ունենալով երկու պետությունների միջև հարաբերություների բարձրացումը ռազմավարական մակարդակի՝ համաձայն ամռանը Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետերի միջև ձեռքբերված պայմանավորվածության։
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ օրակարգում է գտնվում նաև Հայաստանի և Վրաստանի միջպետական սահմանի սահմանազատման գործընթացը. ինչպես և քննարկվել է նախկինում, առաջարկվում է ակտիվացնել հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքները՝ անհրաժեշտության դեպքում օգտվելով նաև միջազգային կոմպետենտ մեխանիզմներից, և հարցն ամբողջությամբ կարգավորել բարիդրացիական մթնոլորտում։ Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմն ավարտել է հանձնաժողովի ձևավորման աշխատանքները և պատրաստ է ամենասեղմ ժամկետներում մեկնարկել քննարկումները։
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է. «Վրաստանի հետ մեր հարաբերությունները կարևորում ենք ոչ միայն երկկողմ, այլ նաև տարածաշրջանային համատեքստում՝ այն համարելով տարածաշրջանային կայունության, անվտանգության և զարգացման ապահովման առանցքային բաղադրիչներից մեկը։ Մեր այս մտադրությունն արտացոլված է նաև Հայաստանի Հանրապետության կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության մեջ՝ նպատակ ունենալով այդ թվում մեր վրաց գործընկերների հետ համատեղ Հարավային Կովկասը վերածել բոլոր տեսակի ենթակառուցվածքների խաչման տարածաշրջանի՝ առանցքում ունենալով տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքները։ Պատահական չէ, որ հենց Վրաստանում՝ Թբիլիսիի «Մետաքսի ճանապարհ» համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի վարչապետն առաջին անգամ միջազգային հանրությանը ներկայացրել է մեր այս նախաձեռնությունը։»
Նախարար Միրզոյանը հավելել է նաև, որ Վրաստանի հետ  հարաբերություններում կարևոր դեր ունի ժողովրդավարական բարեփոխումների, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում համագործակցությունը. Հարավային Կովկասում ժողովրդավարական արժեքների տարածումը, այդ թվում՝ ԵՄ հետ սերտ փոխգործակցության միջոցով, իր նպաստը կբերի տարածաշրջանում տևական և ամուր խաղաղության հաստատման գործընթացին։

"We aim to turn the South Caucasus into a region of intersection of infrastructures." Mirzoyan
On January 26, within the regular session of the intergovernmental commission for economic cooperation between Armenia and Georgia in Tbilisi, the RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan and the Minister of Foreign Affairs of Georgia signed the agreement "between the Government of the Republic of Armenia and the Government of Georgia on the implementation of paid activities by the family members of the staff of diplomatic and consular institutions."
In his speech at the intergovernmental session, Minister Mirzoyan noted that in 2023, during this period, the consistent activation and deepening of the political dialogue with Georgia was one of the critical directions of RA foreign policy, and active cooperation between the foreign political departments of the two countries was ensured. Meetings of the two ministers and department officials were held on different platforms, regular political consultations between the foreign ministries were held in Yerevan, and the embassies in both countries did active work to raise the relations between the two states to a strategic level, according to the agreement reached between the Prime Ministers of Armenia and Georgia in the summer.
Ararat Mirzoyan noted that the demarcation of the interstate border between Armenia and Georgia is also on the agenda. As was discussed before, it is suggested to activate the joint work of the commissions, if necessary, also using internationally competent mechanisms, and to settle the issue ultimately in a neighborly atmosphere. Minister Mirzoyan noted that the Armenian side has completed the work of forming the commission and is ready to start the discussions in the shortest terms.
Minister Mirzoyan emphasized. "We value our relations with Georgia not only bilaterally but also in the regional context, considering it one of the key components of regional stability, security, and development. This intention of ours is also reflected in the "Crossroads of Peace" initiative of the Government of the Republic of Armenia, aiming to turn the South Caucasus together with our Georgian partners into a region of intersection of all kinds of infrastructure, with the principles of territorial integrity, sovereignty, reciprocity, and equality as the core. It is no coincidence that the Prime Minister of Armenia presented this initiative to the international community for the first time in Georgia, within the framework of the "Silk Road" conference in Tbilisi.
Minister Mirzoyan added that cooperation in democratic reforms, the rule of law, and the protection of human rights is vital in relations with Georgia. The spread of democratic values in the South Caucasus, including through close cooperation with the EU, will contribute to the process of establishing lasting and solid peace in the region.