Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին հայտարարել է, որ այսօր ստորագրվել է հայ-վրացական ռազմավարական գործընկերության մասին պաշտոնական համաձայնագիր:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ այդ համաձայնագրի ստորագրումն անվանել է հայ-վրացական հարաբերությունների հանգրվանային իրադարձություն. «Այս ձեռքբերումը վերջին մի քանի տարվա մեր համատեղ ջանքերի և աշխատանքի արդյունք է և արտացոլում է մեր ընդհանրություններն ու նպատակասլացությունը»։
Նա շեշտել է նաև, որ չպետք է սահմանափակվել սրանով. «Քննարկումների ընթացքում պայմանավորվել ենք հանձնարարել համապատասխան գերատեսչություններին՝ գործնական քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի ու Վրաստանի միջև միջպետական սահմանի սահմանազատման գործընթացն ավարտին հասցնելու ուղղությամբ»։
Ըստ վարչապետի՝ Հայաստանի և Վրաստանի մաքսային մարմինների միջև ակտիվորեն քննարկվում է սահմանային անցման կետերում համատեղ մաքսային հսկողության իրականացման մոդելները։

Подписано соглашение о стратегическом партнерстве между Арменией и Грузией (ВИДЕО)
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили сообщил, что сегодня подписано официальное соглашение об армяно-грузинском стратегическом партнерстве.
Премьер-министр РА Никол Пашинян назвал подписание соглашения знаковым событием в армяно-грузинских отношениях. «Это достижение является результатом наших совместных усилий и работы на протяжении последних нескольких лет и отражает нашу общность и цель».
Он также подчеркнул, что не следует ограничиваться этим. "В ходе обсуждений мы договорились поручить соответствующим ведомствам предпринять практические шаги для завершения процесса демаркации межгосударственной границы между Арменией и Грузией".
По словам премьер-министра, таможенные органы Армении и Грузии активно обсуждают модели совместного таможенного контроля в пунктах пропуска через границу.