Հայաստանի և Վրաստանի միջև ռազմավարական գործընկերությունը նոր հնարավորություններ կբացի. վարչապետ
Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանի և Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորությամբ Թբիլիսիում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Ողջույնի խոսքում Վրաստանի վարչապետը նշել է. «Պարոն վարչապետ, թանկագին բարեկամ, ողջունում եմ Ձեզ, ողջունում եմ Ձեր պատվիրակությանը: Պատվիրակության հարգելի անդամներ, ուրախ եմ ձեզ տեսնել: Շնորհակալություն եմ հայտնում իմ թանկագին գործընկերոջը՝ պարոն Նիկոլ Փաշինյանին, հյուրընկալվելու համար: Մեծ պատիվ է մեկ անգամ ևս հյուրընկալել Ձեզ Վրաստանում:
Ուզում եմ նշել տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի կարևորությունը: Ինչպես հայտնի է, տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովը մեր երկրների տրանսպորտային, մշակութային, տնտեսական կապերը հզորացնելու լավագույն միջոց է: Այսօրվա հանդիպումն ավելի կարևոր է դարձնում Հայաստան-Վրաստան տնտեսական ռազմավարական գործընկերության հռչակագրի ստորագրումը: Մենք առանց այդ էլ ռազմավարական գործընկերներ էինք, այս ամենը պետք է այսօր պաշտոնապես ձևակերպվի: Կարծում եմ՝ սա շատ կարևոր պատմական որոշում է, որն էլ ավելի կնպաստի մեր հարաբերություններին, կհզորացնի բարեկամությունը, գործընկերությունը:
Մեկ անգամ ևս ողջունում եմ, ուզում եմ խնդրել պարոն վարչապետին, ողջույնի խոսք ասել»:
Իր հերթին վարչապետ Փաշինյանն իր ելույթում, մասնավորապես, նշել է.
«Մեծարգո՛ վարչապետ Ղարիբաշվիլի,
Նիստի հարգարժա՛ն մասնակիցներ,
Սրտանց ողջունում եմ Վրաստանի վարչապետ, իմ լավ բարեկամ Իրակլի Ղարիբաշվիլիին և Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 13-րդ նիստի բոլոր մասնակիցներին։
Նախ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր վրաց գործընկերներին ավանդական ջերմ ընդունելության համար:
Պետք է արձանագրեմ, որ այսօր մեր երկրների միջև հարաբերությունները թևակոխել են որակապես նոր փուլ և հաջողություններ արձանագրել ամենատարբեր ոլորտներում, իսկ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստերի նախագահումը երկու երկրների վարչապետների մակարդակով խոսում է երկկողմ հարաբերությունների արժևորման մասին:
Մեր երկրների տնտեսական համագործակցությունն ունի մեծ ներուժ, և մեր խնդիրն է նպաստել դրա լիարժեք բացահայտմանն ու կյանքի կոչմանը: Այս առումով տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովն իր կարևոր տեղն ունի կողմերի միջև տնտեսական կապերը խորացնելու և ամրապնդելու գործում։
Գոհունակությամբ ուզում եմ փաստել, որ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի օրակարգը բավականին հագեցած է և ներառում է երկկողմ գործակցության այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են` տրանսպորտը, կապը, էներգետիկան, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, առողջապահությունը, զբոսաշրջությունը, գյուղատնտեսությունը, կրթությունն ու գիտությունը, մշակույթը, շրջակա միջավայրի պահպանությունը և այլն: Կարևորում եմ նիստի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների լիարժեք կյանքի կոչումը, որը մեր երկրների հարաբերություններին կհաղորդի նոր որակ և բովանդակություն:
Ուրախությամբ պիտի արձանագրեմ, որ նախորդ տարի երկու երկրների առևտրաշրջանառության ծավալը գերազանցել է 1 մլրդ ԱՄՆ դոլարը: Համոզված եմ, որ սա առավելագույնը չէ, և առաջիկա տարիներին ևս առևտրաշրջանառության դրական դինամիկան կպահպանվի՝ շնորհիվ երկու երկրների տնտեսությունների աճի և փոխգործակցության խորացման։
Մեծարգո պարոն վարչապետ.
Երկու երկրների հարաբերություններում առկա իրողություններով պայմանավորված նոր հնարավորություններ են ստեղծվել համագործակցության և համատեղ նախագծերի իրականացման համար: Այս առումով հատկանշական է, որ որոշում է կայացվել Հայաստանի և Վրաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության հաստատման վերաբերյալ: Վստահ եմ, որ այս ձևաչափը համապատասխանում է մեր երկրների միջև հարաբերությունների առկա մակարդակին, ինչպես նաև նոր հնարավորություններ կբացի փոխգործակցության առավել խորացման համար:
Ավարտելով խոսքս՝ ցանկանում եմ կրկին շնորհակալություն հայտնել հայկական պատվիրակության ընդունելությունը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար և հաջողություն ու արդյունավետ աշխատանք մաղթել նիստի մասնակիցներին: Շնորհակալություն»:

Strategic partnership between Armenia and Georgia will open new opportunities. prime minister
The regular session of the intergovernmental commission on economic cooperation between Armenia and Georgia was held in Tbilisi under the leadership of the Prime Ministers of Armenia and Georgia, Nikol Pashinyan and Irakli Gharibashvili.
In his welcoming speech, the Prime Minister of Georgia said: "Mr. Prime Minister, dear friend, I greet you, I greet your delegation. Dear members of the delegation, I am glad to see you. I thank my dear colleague, Mr. Nikol Pashinyan, for hosting me. It is a great honor to host you in Georgia once again.
I want to note the importance of the meeting of the intergovernmental commission on economic cooperation. As is known, the intergovernmental commission for economic cooperation is the best way to strengthen the transport, cultural and economic ties between our countries. Today's meeting makes the signing of the declaration of strategic economic partnership between Armenia and Georgia even more important. We were already strategic partners, all this should be formalized today. This is a very important historical decision that will further promote our relations, strengthen friendship and partnership.
I greet you once again, I want to ask Mr. Prime Minister to say a word of welcome."
In his turn, Prime Minister Pashinyan in his speech specifically noted:
"Dear Prime Minister Garibashvili,
I heartily greet the Prime Minister of Georgia, my good friend Irakli Gharibashvili, and all the participants of the 13th session of the Intergovernmental Commission for Economic Cooperation between the Republic of Armenia and Georgia.
First of all, I would like to thank our Georgian colleagues for the traditional warm welcome.
I have to record that today the relations between our countries have entered a qualitatively new stage and recorded successes in various fields, and the chairing of the meetings of the intergovernmental commission at the level of the prime ministers of the two countries speaks of the appreciation of bilateral relations.
The economic cooperation between our countries has great potential, and our task is to contribute to its full disclosure and implementation. In this regard, the intergovernmental commission for economic cooperation has an important place in deepening and strengthening the economic ties between the parties.
I would like to state with satisfaction that the agenda of the session of the intergovernmental commission is quite full and includes such areas of bilateral cooperation as: transport, communication, energy, information technology, healthcare, tourism, agriculture, education and science, culture, environmental protection, etc. : I emphasize the full implementation of the agreements reached within the framework of the session, which will give new quality and substance to the relations between our countries.
I am happy to report that last year the volume of trade between the two countries exceeded 1 billion US dollars. I am sure that this is not the maximum, and in the coming years, the positive dynamics of the trade turnover will be preserved, thanks to the growth of the economies of the two countries and the deepening of interaction.
Honorable Mr. Prime Minister.
Due to the existing realities in the relations between the two countries, new opportunities have been created for the implementation of cooperation and joint projects. In this regard, it is noteworthy that a decision was made on the establishment of a strategic partnership between Armenia and Georgia. I am confident that this format corresponds to the current level of relations between our countries, and will also open new opportunities for further deepening of interaction.
Concluding my speech, I would like to thank you again for organizing the reception of the Armenian delegation at a high level and wish success and effective work to the participants of the session. Thank you."