Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Հնդկաստանի ազգային տոնի կապակցությամբ ընդունել է Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհանին: Ողջունելով դեսպանին՝ նախագահը շնորհավորել է նրան և Հնդկաստանի ժողովրդին Հանրապետության օրվա կապակցությամբ և շարունակական զարգացում և բարգավաճում մաղթել, ինչին ի պատասխան դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհանին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և ջերմ մաղթանքների համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Հնդկաստանի համար երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող օրակարգային հարցեր: Այս կապակցությամբ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը նշել է, որ անցած 2023 թվականը նշանակալի տարի էր երկու երկրների հարաբերությունների սերտացման տեսանկյունից և հույս է հայտնել, որ առաջիկայում հայ-հնդկական համագործակցությունը շարունակական բնույթ կկրի և առավել կընդլայնվի:
Դեսպանն իր խոսքում ընդգծել է, որ ի դեմս Հայաստանի՝ Հնդկաստանը տեսնում է բարեկամ և գործընկեր երկրի, որի հետ փոխգործակցությունը դինամիկ զարգացում է ապրում: Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հայ-հնդկական բազմոլորտ համագործակցության հետագա զարգացման ուղղություններին և հեռանկարներին: Մասնավորապես շեշտվել է տնտեսական, բժշկական, բարձր տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտներում առկա փոխգործակցային ներուժի լիարժեք կյանքի կոչման անհրաժեշտությունը:
Երկուստեք բարձր են գնահատվել անվտանգության և ռազմական ոլորտներում փոխշահավետ գործակցությունն ու այս ուղղությամբ ներդրված ջանքերը: Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են միջազգային հարթակներում երկու երկրների միջև առկա սերտ համագործակցությունը: Կարևորվել են նաև երկրների բաձր ղեկավարության փոխայցելությունները, որոնք նոր խթան կհանդիսանան հարաբերությունների հետագա խորացման համար:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային ընդհանուր իրողությունների և կայուն խաղաղության հաստատման հեռանկարի շուրջ: Հանրապետության նախագահն այս համատեքստում վերահաստատել է տարածաշրջանում վերջնական խաղաղության հասնելու Հայաստանի դիրքորոշումը, ինչպես նաև անդրադարձել է Հայաստանի կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգին: Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ժողովրդավարական բարեփոխումների և արժեքների ամրապնդման և ժողովրդավարության ինստիտուտների կայացման կարևորությանը:

Индия рассматривает Армению как дружественную и партнерскую страну
Президент Республики Ваагн Хачатурян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Индии в Армении Нилакши Саха Синхан по случаю Национального дня Индии. Приветствуя посла, президент поздравил ее и народ Индии с Днем Республики и пожелал дальнейшего развития и процветания, на что посол Нилакши Саха Синхан поблагодарила его за прием и теплые пожелания.
В ходе встречи были обсуждены вопросы повестки дня, представляющие двусторонний интерес для Армении и Индии. В этой связи президент Ваагн Хачатурян отметил, что прошедший 2023 год был знаменательным с точки зрения сближения отношений между двумя странами и выразил надежду, что в ближайшем будущем армяно-индийское сотрудничество будет непрерывным и будет расширяться дальше.
В своем выступлении посол подчеркнул, что Индия рассматривает Армению как дружественную и партнерскую страну, сотрудничество с которой динамично развивается. В ходе беседы были обсуждены направления и перспективы дальнейшего развития армяно-индийского многосекторального сотрудничества. В частности, была подчеркнута необходимость полной реализации имеющегося потенциала взаимодействия в экономической, медицинской, высокотехнологичной и других сферах.
Взаимовыгодное сотрудничество в сфере безопасности и военной сфере, а также усилия, вложенные в этом направлении, получили высокую оценку обеих сторон. Собеседники с удовлетворением отметили тесное сотрудничество двух стран на международных площадках. Также были отмечены взаимные визиты лидеров стран, которые станут новым импульсом для дальнейшего углубления отношений.
На встрече состоялся обмен мыслями об общих региональных реалиях и перспективах устойчивого мира. В этом контексте президент республики подтвердил позицию Армении по достижению окончательного мира в регионе, а также коснулся выдвинутой Арменией концепции «Перекрестка мира». В ходе беседы также была затронута важность укрепления демократических реформ и ценностей и создания демократических институтов.