Ադրբեջանի պատվիրակությունն առնվազն 1 տարով հեռացվել է ԵԽԽՎ-ից
«Րոպեներ առաջ ԵԽԽՎ-ն քվեարկությամբ որոշեց չվավերացնել Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները: Այս որոշմամբ Ադրբեջանի պատվիրակությունն առնվազն 1 տարով հեռացվեց ԵԽԽՎ-ից և այդ ընթացքում կարող է վերադառնալ միայն իր կանոնակարգային պարտավորությունները կատարելու դեպքում։
Ընդունված բանաձևում Վեհաժողովը վկայակոչում է 2023թ․ հունիսին ընդունած «Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ մուտքի ապահովումը» բանաձևը, որում Վեհաժողովը հաստատել է Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ երթևեկության բացակայությունը՝ ցնցվելով այն փաստից, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը չի ճանաչել շուրջ տասը ամիս ձգված իրավիճակից բխող լուրջ հումանիտար և մարդու իրավունքների հետևանքները:
Վեհաժողովը խորը ափսոսանք է հայտնում, որ փաստահավաք առաքելության շրջանակներում Լաչինի միջանցքի հարցով ԵԽԽՎ զեկուցողը հնարավորություն չի ունեցել մեկնել Լաչինի միջանցք։ Վեհաժողովը հիշատակում է նաև 2023թ. հոկտեմբերին ընդունած «Հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում» բանաձևը, որով ԵԽԽՎ-ն դատապարտել է 2023թ․ սեպտեմբերին Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները, ինչը հանգեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի ողջ հայ բնակչության փախուստին Հայաստան՝ հարուցելով էթնիկ զտումների կասկածներ։
Հենց այս բանաձևում էր Վեհաժողովն ընդգծել, որ Ադրբեջանի՝ իր կանոնադրական պարտավորությունների չկատարման մասով իրավիճակի փոփոխության բացակայության դեպքում հունվարին չի վավերացնի ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունները։ Խորհրդարանական վեհաժողովը նշում է, որ Եվրոպայի խորհրդին միանալուց ավելի քան 20 տարի անց Ադրբեջանը չի կատարել կազմակերպության անդամակցությունից բխող հիմնական պարտավորությունները:
Լուրջ մտահոգություններ կան Ադրբեջանում ազատ և արդար ընտրություններ անցկացնելու կարողության, իշխանությունների բաժանման, գործադիրի համեմատ օրենսդիր իշխանության թուլության, դատական իշխանության անկախության և մարդու իրավունքների պաշտպանության առնչությամբ։ Վեհաժողովը խիստ ափսոսում է, որ չի հրավիրվել հետևելու գալիք նախագահական ընտրություններին՝ չնայած Ադրբեջանն ունի հրավերը ուղարկելու պարտավորություն՝ որպես մոնիթորինգի ենթակա երկիր։
Վեհաժողովը մտահոգված է նաև, որ Մոնիթորինգային կոմիտեի համազեկուցողներին թույլ չի տրվել հանդիպել քաղաքական դրդապատճառներով մեղադրվող կամ ձերբակալված անձանց հետ»։

The delegation of Azerbaijan was removed from PACE for at least 1 year
"Minutes ago, the PACE voted not to ratify the powers of the Azerbaijani delegation. With this decision, the delegation of Azerbaijan was removed from PACE for at least 1 year, and during that time, it can return only if it fulfills its regulatory obligations.
In the adopted resolution, the Assembly refers to the resolution "Ensuring free and safe access through the Lachin Corridor," adopted in June 2023, in which the Assembly confirmed the lack of free and safe traffic through the Lachin Corridor, appalled by the fact that the Azerbaijani leadership has not recognized the severe humanitarian and human rights consequences of the ten-month-long situation.
The Assembly profoundly regrets that the PACE rapporteur on the Lachin Corridor issue did not have the opportunity to travel to the Lachin Corridor within the framework of the fact-finding mission. The Assembly also mentions the "Humanitarian situation in Nagorno-Karabakh" resolution adopted in October 2023, by which the PACE condemned the military operations of Azerbaijan in September 2023, which led to the flight of the entire Armenian population of Nagorno-Karabakh to Armenia, raising suspicions of ethnic cleansing.
In this resolution, the Assembly emphasized that in the absence of a change in the situation regarding Azerbaijan's non-fulfillment of its statutory obligations, it will not ratify the powers of the Azerbaijani delegation in January. The Parliamentary Assembly notes that, more than 20 years after joining the Council of Europe, Azerbaijan has not fulfilled the primary obligations arising from the organization's membership.
There are serious concerns about the ability to hold free and fair elections in Azerbaijan, the separation of powers, the weakness of the legislature compared to the executive, the independence of the judiciary, and the protection of human rights. The Assembly profoundly regrets that it was not invited to observe the upcoming presidential elections, although Azerbaijan must send the invitation as a country subject to monitoring.
The Assembly is also concerned that the co-rapporteurs of the Monitoring Committee were not allowed to meet with persons accused or arrested for political reasons.