«Դժվար է ստորագրությունը ետ կանչել մի բանից, որը չի գործում». Միրզոյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Դժվար է ստորագրությունը ետ կանչել մի բանից, որը, մեծ հաշվով, չի գործում։ Կամ ինչի մասին է խոսքը, որ ստորագրող 3 կողմից 2-ը մի շարք կետերով խախտել են հայտարարությունը»,- 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից Հայաստանի ստորագրությունը ետ կանչելու հավանականության մասին խոսելիս ասել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նա շեշտել է, որ Հայաստանը մշտապես հավատարիմ է եղել պարտավորությունների իր բաժնին. «Այսօր էլ հավատարիմ է, իսկ մյուս երկու կողմն այդպես չեն վարվել։ Ապացույցներն առավել քան տեսանելի ու շոշափելի են, այդ թվում՝ ԼՂ և Լաչինի միջանցքի մասով»։
Նա շեշտել է, որ Հայաստանը որևէ միջանցքի ստեղծման ուղղությամբ պարտավորություններ չի ստանձնել ո՛չ 2020թ. նոյեմբերի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետով, ո՛չ 2021թ. հունվարի եռակողմ հայտարարությամբ։

"It's hard to withdraw a signature from something that doesn't work." Mirzoyan (VIDEO)
"It is difficult to withdraw the signature from something that, by and large, does not work. Or what is it about that 2 out of 3 signatories have violated the statement on several points?" said Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan while discussing the possibility of withdrawing Armenia's signature from the November 9, 2020 statement.
He emphasized that Armenia has always been faithful to its obligations. "It is loyal even today, but the other two parties did not act like that. The evidence is more than visible and tangible, including in the part of the NK and Lachin Corridor."
He emphasized that Armenia has not undertaken any obligations towards creating any corridor, neither in point 9 of the tripartite declaration of November 2020 nor in the trilateral declaration of January 2021.