«Դժվար է ստորագրությունը ետ կանչել մի բանից, որը չի գործում». Միրզոյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Դժվար է ստորագրությունը ետ կանչել մի բանից, որը, մեծ հաշվով, չի գործում։ Կամ ինչի մասին է խոսքը, որ ստորագրող 3 կողմից 2-ը մի շարք կետերով խախտել են հայտարարությունը»,- 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից Հայաստանի ստորագրությունը ետ կանչելու հավանականության մասին խոսելիս ասել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նա շեշտել է, որ Հայաստանը մշտապես հավատարիմ է եղել պարտավորությունների իր բաժնին. «Այսօր էլ հավատարիմ է, իսկ մյուս երկու կողմն այդպես չեն վարվել։ Ապացույցներն առավել քան տեսանելի ու շոշափելի են, այդ թվում՝ ԼՂ և Լաչինի միջանցքի մասով»։
Նա շեշտել է, որ Հայաստանը որևէ միջանցքի ստեղծման ուղղությամբ պարտավորություններ չի ստանձնել ո՛չ 2020թ. նոյեմբերի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետով, ո՛չ 2021թ. հունվարի եռակողմ հայտարարությամբ։

«Сложно отозвать подпись от того, что по большому счету не действует. О чем идет речь, если две из трех сторон нарушили это Заявление по ряду пунктов?" - заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян говоря о возможности отзыва подписи Армении под заявлением от 9 ноября 2020 года.
Он подчеркнул, что Армения всегда была верна своим обязательствам. «Армения всегда была верна той части обязательств, которые она взяла на себя, и верна по сей день. К сожалению, две другие стороны так не поступили и доказательства более чем наглядные и осязаемые, в том числе и в первую очередь относительно Нагорного Карабаха и Лачинского коридора»
Он подчеркнул, что Армения не брала на себя никаких обязательств по созданию какого-либо коридора ни по пункту 9 Заявления от 9 ноября, ни по следующему заявлению от 11 января, в котором гораздо более подробно раскрывается пункт 9, ни по какому-либо последующему заявлению.