«Ալիևի հարցազրույցում Ադրբեջանի առաջարկից ետընթաց է նկատվում». Միրզոյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Ադրբեջանն առաջարկել է օգտագործել 1974-1990թթ. քարտեզները». տեղեկացրել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։ Նրա խոսքով՝ որոշ ուսումնասիրությունից հետո հայկական կողմը ենթադրել է, որ դրանք կարող են կիրառելի լինել. «Բայց Ադրբեջանի նախագահի վերջին հարցազրույցում նույնիսկ ադրբեջանական բուն առաջարկից է ետընթաց նկատվում»,- ասել է նա։
Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմը մշտապես խոսել է 1974-78թթ․ քարտեզների մասին, «Հայաստանի համար հետագա սահմանազատման գործընթացում առավելագույն հստակությունը, իրավական առումով հնարավորինս անխոցելի հստակությունն առանցքային է, և այս կոնտեքստում ուզում եմ հիշատակել Ալմա Աթայի հռչակագիրը»,- ասել է նա։
Միրզոյանը նշել է, որ 2023թ. ընթացքում Հայաստանի վարչապետի ու Ադրբեջանի նախագահի միջև եղել է 5 հանդիպում, այդ թվում՝ եռակողմ 4 հանդիպում, հնգակողմ 1 հանդիպում։ Նախարարի խոսքով՝ խաղաղության պայմանագրում առանձին ձևակերպումների շուրջ հնարավոր է եղել գալ փոխհամաձայնության. «Թեև մի քանի առանցքային հարցերում կան դիրքորոշումների տարբերություններ»։
Միրզոյանը նաև նշել է, թե 2023թ. ընթացքում խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Հայաստանն ուղարկել է 6-րդ խմբագրումն ու ստացել ադրբեջանական կողմի 7-րդ խմբագրումը. «2024թ. առաջին օրերին Ադրբեջանին է փոխանցվել հայկական 7-րդ խմբագրումը»։

"In Aliyev's interview, there is a setback from Azerbaijan's proposal". Mirzoyan (VIDEO)
"Azerbaijan proposed to use the maps of 1974-1990." Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said. According to him, after some study, the Armenian side assumed they could be applicable. "But in the last interview of the President of Azerbaijan, there is a backsliding even from the actual Azerbaijani proposal," he said.
Mirzoyan noted that the Armenian side has always talked about the maps of 1974-78, "For Armenia, maximum clarity in the process of further delimitation and as much legally invulnerable clarity as possible is key, and in this context, I want to mention Alma Ata's declaration," he said.
Mirzoyan noted that during 2023, there were five meetings between the Prime Minister of Armenia and the President of Azerbaijan, including four trilateral meetings and one pentalateral meeting. According to the minister, agreeing on separate wording in the peace agreement was possible. "Although there are differences of position on several key issues."
Mirzoyan also noted that in 2023, Armenia sent the 6th revision of the peace treaty and received the 7th revision from the Azerbaijani side. "In the first days of 2024, the 7th Armenian edition was transferred to Azerbaijan."