Սանոսյանն ու ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանը քննարկել են ավիացիոն ոլորտի հարցեր
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսին։ Նախարարը ողջունել է դեսպանին՝ կարևորելով Հայաստան-ԵՄ առկա փոխգործակցության խորացման անհրաժեշտությունը, որի համար առկա են լավ նախադրյալներ։
ԵՄ դեսպանն, իր հերթին, ընդգծել է, որ 2023 թվականը Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման առումով լավ տարի է եղել, Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների խորացման ուղղությամբ մեծ աշխատանք է տարվել, և 2024 թվականն այդ առումով շատ կարևոր է լինելու:
«Մենք հանձնառությունն ենք ստանձնել երկուստեք ամրապնդելու համագործակցությունը, խորացնելու փոխգործակցությունը բոլոր ուղղություններով»,- ասել է Վասիլիս Մարագոսը։
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են հիմնականում ավիացիոն ոլորտին վերաբերող հարցեր։ ԵՄ դեսպանն ընդգծել է, որ ավիացիոն ոլորտը, ավիացիոն անվտանգության ապահովման ոլորտը իրենց ուշադրության կենտրոնում են։
Քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրքություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր ևս, մասնավորապես՝ Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի հարավային հատվածի կառուցման, ինչպես նաև Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման վերաբերյալ։

Sanosyan and the EU ambassador to RA discussed aviation issues
"RA Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan received the Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Vassilis Maragos. The minister welcomed the ambassador, emphasizing the need to deepen the existing Armenia-EU interaction, for which there are good prerequisites.
The EU ambassador, in turn, emphasized that 2023 was a good year for the development of Armenia-EU relations. Much work was done to deepen Armenia-EU relations, and 2024 will be very important in that regard.
"We have undertaken the commitment to strengthen bilateral cooperation and to deepen cooperation in all directions," said Vassilis Maragos.
During the meeting, issues related to the aviation sector were mainly discussed. The EU ambassador emphasized that the aviation and security sectors are at the center of their attention.
Several other issues of bilateral interest were also discussed, particularly regarding the construction of the southern part of the North-South road corridor and the construction of the Armenia-Georgia power transmission line.