Միրզոյանը ՌԴ գործընկերներին հորդորել է ճիշտ վերարտադրել պատճառահետևանքային կապերը
Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է հայ-ռուսական հարաբերություններին և, այս համատեքստում, ՌԴ-ից հնչող հայտարարություններին, թե Պրահայում Հայաստանը ճանաչել է ԼՂ-ն Ադրբեջանի կազմում, որից հետո իրենց ոչինչ չէր մնում, քան նույնկերպ վարվել։
Միրզոյանը նշել է, որ այս պնդումը եղել է և՛ հրապարակային, և՛ ոչ հրապարակային․ «Չեմ դադարի վերաշարադրել դեպքերի հաջորդականությունը»,- ասել է նա՝ հավելելով․ «2022թ. սեպտեմբերին ՀՀ-ն դիմում է ՌԴ գործընկերներին, որտեղից ստանում է հետևյալ պատասխանը. ՀՀ-ի այդ հատվածի սահմանագծերը հստակ չեն, հետևաբար ռուսաստանյան կողմը դժվարանում է գնահատել, թե որքանով է խախտվել ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը»։
Ըստ նախարարի՝ դրանից հետո 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում ընդունվում է քառակողմ հայտարարություն, ըստ որի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանագծումը պետք է ընթանա Ալմա Աթայի հռչակագրի համաձայն, որտեղ կա Հայաստան-Ադրբեջան սահման։
Նախարարը ռուսաստանցի գործընկերներին հորդորել է ճիշտ վերարտադրել պատճառահետևանքային կապերն ու ժամանակագրական հաջորդականությունը և հայկական կողմին չվերագրել բաներ, որոնցում Հայաստանը մեղավորություն չունի. «Ճիշտ հակառակը. ինչպես կարող եք դատել ներկայացրածս դրվագից, կային ակնկալված և ենթադրվելիք գործողություններ այլոց կողմից, և դրանց բացակայության պայմաններում ՀՀ կոնկրետ քայլերի ձեռնարկում»։

Mirzoyan urged the RF partners to reproduce the cause-and-effect connections correctly correctly.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan referred to Armenian-Russian relations and, in this context, the statements from Russia that in Prague, Armenia recognized Nagorno-Karabakh as part of Azerbaijan, after which they had nothing left but to do the same.
Mirzoyan noted that this claim was both public and non-public. "I will not stop rewriting the sequence of events," he said, adding: "In September 2022, RA turns to the partners of Russia, where it receives the following answer. The border lines of that part of RA are not clear. Therefore, the Russian side finds it difficult to assess to what extent the territorial integrity of RA has been violated."
According to the minister, after that, on October 6, 2022, a quadrilateral declaration will be adopted in Prague, according to which the distinction between Armenia and Azerbaijan should proceed according to the Alma Ata declaration, where the Armenia-Azerbaijan border is located.
The minister urged his Russian colleagues to reproduce the cause-and-effect connections and chronological sequence correctly and not attribute things to the Armenian side, for which Armenia is not guilty. "Exactly the opposite. As you can judge from the episode I presented, there were expected and supposed actions by others, and in their absence, RA took concrete steps."