«Սահմանին այս պահին էլ կա էսկալացիայի հավանականություն». Միրզոյան
Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, թե Հայաստանի համար սկզբունքային չէ՝ Ադրբեջանի հետ բանակցությունները կընթանան միջնորդների՞ ներկայությամբ, թե՞ ուղիղ շփումներով. «Սկզբունքային են բանակցությունների բովանդակությունն ու սկզբունքները, որոնց շուրջ բանակցությունները պետք է տեղի ունենան»,- ասել է նա։
Ըստ Միրզոյանի՝ խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ հանդիպումները ցանկության դեպքում կարելի է անվանել և՛ միջնորդավորված, և՛ ուղիղ. «Տարբեր գործընկերներ են կազմակերպել հանդիպումները, բայց, միևնույն ժամանակ, կարելի է ասել՝ սրանք ուղիղ բանակցություններ էին, որովհետև հանդիպման ժամանակ երկու կողմը միմյանց հետ են բանակցել»։
Ըստ նրա՝ այս մասին խոսակցություններն արհեստական են։
Խոսելով երկրների ղեկավարների հանդիպումների մասին՝ նա շեշտել է, որ կան դրանք կազմակերպելու փորձեր, բայց դեռ որևէ պայմանավորվածություն չկա. «Այս պահին ինչպես երկու երկրների ղեկավարների հանդիպման պայմանավորվածություն չկա, այնպես էլ՝ ԱԳ նախարարների հանդիպման»։
Ըստ Միրզոյանի՝ այս պահին էլ սահմանին էսկալացիայի հավանականություն կա. «Հռետորաբանությունը, որ ականատես եղանք Ադրբեջանի նախագահի հարցազրույցում, թույլ չի տալիս մեկ վայրկյան անգամ թուլացնել զգոնությունը․ ավելին, նույն հարցազրույցում լսեցինք Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ անթաքույց պահանջներ»։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что для Армении не принципиально, пройдут ли переговоры с Азербайджаном в присутствии посредников или посредством прямых контактов. " Основополагающее значение имеют содержание и принципы переговоров, по которым должны проходить переговоры ", - сказал он.
По словам Мирзояна, встречи по тексту мирного соглашения можно назвать как опосредованными, так и прямыми. " Встречи организовывали разные партнеры, но в то же время можно сказать, что это были прямые переговоры, потому что в ходе встречи обе стороны вели переговоры друг с другом".
Говоря о встречах лидеров стран, он подчеркнул, что попытки их организовать есть, но соглашения пока нет. " На данный момент не существует договоренности о встрече лидеров двух стран, а также о встрече министров иностранных дел".
По мнению Мирзояна, существует вероятность эскалации конфликта на границе. "Риторика, свидетелями которой мы стали в интервью президента Азербайджана, не позволяет нам ослабить бдительность ни на секунду. Более того, в том же интервью мы услышали неприкрытые требования суверенной территории Армении».