«Սահմանին այս պահին էլ կա էսկալացիայի հավանականություն». Միրզոյան
Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, թե Հայաստանի համար սկզբունքային չէ՝ Ադրբեջանի հետ բանակցությունները կընթանան միջնորդների՞ ներկայությամբ, թե՞ ուղիղ շփումներով. «Սկզբունքային են բանակցությունների բովանդակությունն ու սկզբունքները, որոնց շուրջ բանակցությունները պետք է տեղի ունենան»,- ասել է նա։
Ըստ Միրզոյանի՝ խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ հանդիպումները ցանկության դեպքում կարելի է անվանել և՛ միջնորդավորված, և՛ ուղիղ. «Տարբեր գործընկերներ են կազմակերպել հանդիպումները, բայց, միևնույն ժամանակ, կարելի է ասել՝ սրանք ուղիղ բանակցություններ էին, որովհետև հանդիպման ժամանակ երկու կողմը միմյանց հետ են բանակցել»։
Ըստ նրա՝ այս մասին խոսակցություններն արհեստական են։
Խոսելով երկրների ղեկավարների հանդիպումների մասին՝ նա շեշտել է, որ կան դրանք կազմակերպելու փորձեր, բայց դեռ որևէ պայմանավորվածություն չկա. «Այս պահին ինչպես երկու երկրների ղեկավարների հանդիպման պայմանավորվածություն չկա, այնպես էլ՝ ԱԳ նախարարների հանդիպման»։
Ըստ Միրզոյանի՝ այս պահին էլ սահմանին էսկալացիայի հավանականություն կա. «Հռետորաբանությունը, որ ականատես եղանք Ադրբեջանի նախագահի հարցազրույցում, թույլ չի տալիս մեկ վայրկյան անգամ թուլացնել զգոնությունը․ ավելին, նույն հարցազրույցում լսեցինք Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ անթաքույց պահանջներ»։

"There is a possibility of escalation at the border." Mirzoyan
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated that it is not a matter of principle for Armenia whether negotiations with Azerbaijan will occur in the presence of mediators or through direct contacts. "The content of the negotiations and the principles on which the negotiations should take place are fundamental," he said.
According to Mirzoyan, the meetings in the text of the peace agreement can be called both mediated and direct. "Different partners organized the meetings, but at the same time, it can be said that these were direct negotiations because both sides negotiated with each other during the meeting."
According to him, the rumors about this are artificial.
Speaking about the meetings of the countries' leaders, he emphasized that there are attempts to organize them, but there has yet to be an agreement. "At the moment, there is no arrangement for the meeting of the two countries' leaders, as well as for the meeting of the foreign ministers."
According to Mirzoyan, there is a possibility of escalation at the border. "The rhetoric we witnessed in the interview with the President of Azerbaijan does not allow us to relax our vigilance even for a second. Moreover, in the same interview, we heard undisguised demands for the sovereign territory of Armenia."