Դավոսում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել «Amnesty International» կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ագնես Կալամարի հետ։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի հայության բռնի տեղահանության հետևանքով տարածաշրջանում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին և առկա մարտահրավերներին: Այս համատեքստում զրուցակիցները երկուստեք վերահաստատել են միջազգային իրավական նորմերի ու մարդու հիմնարար իրավունքների գերակայության հրամայականը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի կառավարության կողմից կարճ ժամանակահատվածում տեղահանվածների աջակցության նպատակով իրականացված և նախատեսվող ծրագրերին և դրանց կյանքի կոչման ուղղություններին:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և Ագնես Կալամարը երկուստեք բարձր են գնահատել Հայաստանի և կազմակերպության միջև շուրջ երեք տասնամյակի արդյունավետ փոխգործակցությունը և պայմանավորվածություն են ձեռք բերել առաջիկայում էլ ջանքեր ներդնել համագործակցության ամրապնդման ու ընդլայնման վերաբերյալ:

Президент и глава Amnesty International коснулись вопроса депортации армян из Нагорного Карабаха
В Давосе президент Ваагн Хачатурян встретился с генеральным секретарем Amnesty International Агнес Каламар.
В ходе беседы была затронута гуманитарная ситуация и существующие проблемы в регионе в результате насильственной депортации армян Нагорного Карабаха в сентябре 2023 года. В этом контексте собеседники подтвердили императив верховенства международно-правовых норм и фундаментальных прав человека.
В ходе встречи стороны коснулись реализуемых и планируемых правительством Армении программ с целью поддержки вынужденных переселенцев в короткий период времени и направлений их реализации.
Президент Ваагн Хачатурян и Агнес Каламар взаимно высоко оценили эффективное сотрудничество между Арменией и организацией на протяжении почти трёх десятилетий и договорились прилагать усилия для укрепления и расширения сотрудничества в будущем.