Խաչատուրյանը Սամանտա Փաուերի հետ քննարկել է հարավկովկասյան տարածաշրջանի ընդհանուր իրադրությունը
Դավոսի համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակներում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ղեկավար Սամանտա Փաուերի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հարավկովկասյան տարածաշրջանի ընդհանուր իրադրությունն ու առկա հումանիտար մարտահրավերները:
Անդրադարձ է կատարվել գործակալության ղեկավարի տարածաշրջանային վերջին այցի արդյունքներին:
Հանրապետության նախագահը վերստին ընդգծել է կայուն և տևական խաղաղության հասնելու Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը և նշել է, որ խաղաղության գործընթացն այլընտրանք չունի:
Զրույցի ընթացքում երկուստեք շեշտվել է մարդասիրական խնդիրների լուծման ուղղությամբ ջանքերի համատեղման կարևորությունն ու հետագա քայլերի անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում մտքեր են փոխանակվել ՀՀ կառավարության և գործակալության ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման վերաբերյալ, ինչի կապակցությամբ Սամանտա Փաուերը վերահաստատել է համագործակցության շրջանակների ընդլայնման ուղղությամբ կազմակերպության պատրաստակամությունը:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել նաև շուրջ երեք տասնամյակ Հայաստանի և «USAID»-ի միջև առկա սերտ համագործակցությունը և կարևորել են նպատակային փոխգործակցության հետագա խորացմանն ուղղված համատեղ քայլերի շարունակականությունը:

Khachaturyan discussed the general situation of the South Caucasus region with Samantha Power
Within the Davos World Economic Forum framework, President Vahagn Khachaturyan met with Samantha Power, head of the US Agency for International Development (USAID).
During the meeting, the general situation of the South Caucasus region and the existing humanitarian challenges were discussed.
Reference was made to the results of the last regional visit of the head of the agency.
The President of the Republic emphasized Armenia's principled position to achieve stable and lasting peace again and noted that the peace process has no alternative.
During the conversation, both sides emphasized the importance of combining efforts to solve humanitarian problems and the need for further steps. In this context, ideas were exchanged regarding implementing the agreements the RA government and the agency reached. Samantha Power reaffirmed the organization's readiness to expand the scope of cooperation.
The interlocutors also highly appreciated the close cooperation between Armenia and "USAID" for nearly three decades and emphasized the continuity of joint steps to deepen targeted collaboration further.