ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Խորվաթիայում անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններին։
«Հայաստանը բարեխղճորեն ներգրավված է Ադրբեջանի հետ բանակցություններում, և մենք ավելի քան շահագրգռված ենք տարածաշրջանում հարատև խաղաղության հաստատմամբ։ Մենք համոզված ենք, որ սա շահավետ կլինի ոչ միայն Հայաստանի բնակչության, այլև տարածաշրջանի պետությունների համար։ Այդուհանդերձ, մենք տեսնում ենք, որ մեր կառուցողականությունը երբեմն նույն չի արտացոլվում մեր հարևանների վարքագծում»,- ասել է նա։
Ըստ Միրզոյանի, Հայաստանը ներգրավված է եղել բանակցություններում ի թիվս այլոց, նաև Եվրոպական միության աջակցությամբ. «Ներկայումս տեսնում ենք, որ Ադրբեջանը, ցավոք, հրաժարվում է վերսկսել բանակցությունները գոյություն ունեցող հարթակներում։ Այնուամենայնիվ, մենք շահագրգռված ենք շարունակելու բանակցությունները: Ինչպես նշեցի, մենք կարևորում ենք ոչ այդքան, թե ով է նպաստում բանակցությունների անցկացմանը, որքան այն սկզբունքները, որոնց հիման վրա պետք է բանակցությունները շարունակվեն: Եվ այս համատեքստում կցանկանայի կրկին ընդգծել, որ դրանք են տարածքային ամբողջականությունը, սահմանների ճանաչումը և անքակտելիությունը, ինքնիշխանության փոխադարձ ճանաչումը: Սրանք են այն սկզբունքները, որոնց հիման վրա, կարծում եմ, պետք է խաղաղության շուրջ համաձայնություն ձեռք բերվի:
Ինչ վերաբերում է, ընդհանուր առմամբ, Խորվաթիայի կամ ԵՄ մասնակցությանը, կցանկանայի մեր երախտագիտությունը հայտնել Խորվաթիային և ԵՄ-ին՝ մեր տարածաշրջանում սահմանամերձ շրջանների անվտանգության ապահովման համատեքստում: Արդեն իսկ հիշատակել եմ ԵՄ մշտադիտարկման առաքելությունը, իսկ լրացուցիչ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Խորվաթիայի և ԵՄ անդամ երկրներին 2023թ. սեպտեմբերին ռազմական գործողությունների արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղը հարկադրված լքած փախստականների հրատապ կարիքները հոգալու համար ցուցաբերած աջակցության համար»,- ասել է նա:

«Азербайджан отказывается возобновлять переговоры на существующих платформах». Мирзоян
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян рассказал о переговорах по армяно-азербайджанскому мирному договору в Хорватии.
"Армения добросовестно участвует в переговорах с Азербайджаном, и мы более чем заинтересованы в установлении прочного мира в регионе. Мы уверены, что это принесет пользу не только населению Армении, но и государствам региона. Тем не менее, мы видим, что иногда наша конструктивность не отражается на поведении наших соседей ", - сказал он.
По словам Мирзояна, Армения участвовала в переговорах, в том числе, при поддержке Евросоюза. "В настоящее время мы видим, что Азербайджан, к сожалению, отказывается возобновлять переговоры на существующих платформах. Однако мы заинтересованы в продолжении переговоров. Как я уже говорил, мы ценим не столько то, кто способствует переговорам, сколько принципы, на основе которых переговоры должны продолжаться. И в этом контексте я хотел бы еще раз подчеркнуть, что территориальная целостность, признание и неделимость границ, взаимное признание суверенитета, принципы, на основе которых, я думаю, должно быть достигнуто соглашение о мире.
Что касается участия Хорватии или ЕС в целом, я хотел бы выразить нашу благодарность Хорватии и ЕС в контексте обеспечения безопасности приграничных территорий в нашем регионе. Я уже упомянул миссию наблюдателей ЕС, а также хотел бы поблагодарить Хорватию и страны-члены ЕС . "За поддержку, оказанную в удовлетворении насущных потребностей беженцев, которые были вынуждены покинуть Нагорный Карабах в результате военных действий в сентябре 2023 года", - сказал он.