Նիկոլ Փաշինյանն ու Խավիեր Կոլոմինան մտահոգություն են հայտնել Ալիևի հայտարարությունների առնչությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինային:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
Վարչապետն անդրադարձել է Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին ու խաղաղության գործընթացին՝ համաձայն նախապես համաձայնեցված հանրահայտ սկզբունքներին։
Զրուցակիցները մտահոգություն են հայտնել Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարությունների կապակցությամբ, որոնք հակասում են բանակցությունների ողջ տրամաբանությանը և նպաստում տարածաշրջանում լարվածությանը:
Այս համատեքստում վարչապետը կարևորել է միջազգային հանրության հասցեական արձագանքն ու գործողությունների անհրաժեշտությունը՝ ուղղված Հարավային Կովկասում կայունությանն ու խաղաղությանը:

Премьер-министр Никол Пашинян принял специального представителя генерального секретаря НАТО на Кавказе и в Центральной Азии Хавьера Коломину.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся сотрудничества Армения-НАТО, а также региональной и международной безопасности.
Премьер-министр коснулся ситуации с безопасностью на Южном Кавказе, последних событий в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений и мирного процесса в соответствии с заранее согласованными известными принципами.
Собеседники выразили обеспокоенность недавними заявлениями президента Азербайджана, которые противоречат всей логике переговоров и способствуют нагнетанию напряженности в регионе.
В этом контексте премьер-министр подчеркнул необходимость соответствующего реагирования и действий международного сообщества, направленных на стабильность и мир на Южном Кавказе.