Քննարկվել են Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության օրակարգային հարցեր
Հունվարի 18-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հանդիպել է Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինայի հետ:
Կողմերը քննարկել են Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության օրակարգային հարցերը: Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ խաղաղապահ ստորաբաժանումների շարունակական ներգրավվածությանը միջազգային խաղաղապահ առաքելություներին, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Վահան Կոստանյանն անդրադարձել է Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին ու ներկայացրել խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ հիմնական մոտեցումները՝ հանրահայտ սկզբունքներին համահունչ։ Նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարությունները հակասում են բանակցությունների ողջ տրամաբանությանը:
Այս համատեքստում նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն ընդգծել է միջազգային գործընկերների կողմից հասցեական գործողությունների անհրաժեշտությունը՝ ուղղված Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության պահպանմանը։

Agenda issues of Armenia-NATO cooperation were discussed
On January 18, RA Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan met with Javier Colomina, the special representative of the NATO Secretary General in the Caucasus and Central Asia.
The parties discussed agenda issues of Armenia-NATO cooperation. Reference was made to the continuous involvement of RA peacekeeping units in international peacekeeping missions, including under the auspices of NATO.
Issues related to international and regional security were also discussed during the meeting. Vahan Kostanyan referred to the security situation in the South Caucasus and the latest developments in regulating Armenia-Azerbaijan relations and presented the main approaches to the draft peace treaty in line with popular principles. The Deputy Minister emphasized that the latest statements of the President of Azerbaijan contradict the entire logic of the negotiations.
In this context, Deputy Minister Vahan Kostanyan emphasized the need for targeted actions by international partners to maintain stability and peace in the South Caucasus.