Քննարկվել են Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության օրակարգային հարցեր
Հունվարի 18-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հանդիպել է Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինայի հետ:
Կողմերը քննարկել են Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության օրակարգային հարցերը: Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ խաղաղապահ ստորաբաժանումների շարունակական ներգրավվածությանը միջազգային խաղաղապահ առաքելություներին, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Վահան Կոստանյանն անդրադարձել է Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին ու ներկայացրել խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ հիմնական մոտեցումները՝ հանրահայտ սկզբունքներին համահունչ։ Նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարությունները հակասում են բանակցությունների ողջ տրամաբանությանը:
Այս համատեքստում նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն ընդգծել է միջազգային գործընկերների կողմից հասցեական գործողությունների անհրաժեշտությունը՝ ուղղված Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության պահպանմանը։

Обсуждены вопросы повестки дня сотрудничества Армения-НАТО
18 января заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян встретился со специальным представителем генерального секретаря НАТО на Кавказе и в Центральной Азии Хавьером Коломиной.
Стороны обсудили вопросы повестки дня сотрудничества Армения-НАТО. Было отмечено постоянное участие миротворческих подразделений РА в международных миротворческих миссиях, в том числе под эгидой НАТО.
В ходе встречи также обсуждались вопросы, связанные с международной и региональной безопасностью. Ваан Костанян коснулся ситуации с безопасностью на Южном Кавказе, последних событий в процессе урегулирования армяно-азербайджанских отношений и представил основные подходы к проекту мирного договора, соответствующие известным принципам. Заместитель министра подчеркнул, что последние заявления президента Азербайджана противоречат всей логике переговоров.
В этом контексте заместитель министра Ваан Костанян подчеркнул необходимость целенаправленных действий международных партнеров, направленных на сохранение стабильности и мира на Южном Кавказе.