Միրզոյանը հանդիպել է Խորվաթիայի վարչապետի հետ
Հունվարի 18-ին պաշտոնական այցով Զագրեբում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միզոյանը հանդիպում է ունեցել Խորվաթիայի վարչապետ Անդրեյ Պլենկովիչի հետ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն արձանագրել են, որ ՀՀ նախարարի այցը տեղի է ունենում Հայաստանի և Խորվաթիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-րդ հոբելյանական տարում, և ընդգծել, որ վերջին շրջանի բարձրաստիճան շփումները նոր լիցք են հաղորդել բարեկամության, փոխադարձ ըմբռնման և ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված երկկողմ համագործակցությանը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը և Խորվաթիայի վարչապետը մտքեր են փոխանակել երկու երկրների միջև համագործակցության օրակարգն առավել հարստացնելու, երկկողմ քաղաքական երկխոսության խորացման, առևտրատնտեսական կապերի զարգացման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունների շուրջ: Կարևորվել է փոխգործակցության զարգացումը նաև Հայաստան-ԵՄ գործընկերության խորացման համատեքստում՝ ընդգծելով այս ուղղությամբ առկա դինամիկան։
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունությանն առնչվող հարցեր: Արարատ Միրզոյանը Խորվաթիայի վարչապետին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի և Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման վերաբերյալ հայկական կողմի մոտեցումները՝ հիմնված հանրահայտ սկզբունքների վրա։
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտմանը՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է տարածաշրջանում խնդիրների լուծման նպատակով ուժի կիրառման մոտեցման զսպման, Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ հռետորաբանության ու տարածքային նկրտումների բացառման անհրաժեշությունը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգին, դրա քաղաքական և տնտեսական բաղադրիչներին:

Mizoyan met with the Prime Minister of Croatia
On January 18, RA Foreign Minister Ararat Mizoyan, who is in Zagreb on an official visit, met with Croatian Prime Minister Andrej Plenkovic.
During the meeting, the interlocutors noted that the RA minister's visit took place on the 30th anniversary of establishing diplomatic relations between Armenia and Croatia and emphasized that the recent high-level contacts have given a new charge to bilateral cooperation based on friendship, mutual understanding, and shared values.
The Minister of Foreign Affairs of Armenia and the Prime Minister of Croatia exchanged ideas on the possibilities of further enriching the cooperation agenda between the two countries, deepening the bilateral political dialogue, developing trade and economic ties, and expanding cooperation in other areas of mutual interest. The development of collaboration was also highlighted in the context of deepening the Armenia-EU partnership, highlighting the existing dynamics in this direction.
The interlocutors discussed issues related to regional security and stability. Ararat Mirzoyan presented to the Prime Minister of Croatia the Armenian side's approaches regarding normalizing Armenia-Azerbaijan relations and establishing peace in the South Caucasus based on well-known principles.
Referring to the ethnic cleansing carried out by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh, Minister Mirzoyan emphasized the necessity of restraining the approach of using force to solve problems in the region, excluding Azerbaijan's continuous aggressive rhetoric and territorial ambitions.
They also referred to the "Crossroads of Peace" concept developed by the RA government and its political and economic components.