Նախագահը կարճատև զրույցներ է ունեցել Գուտերեշի, Քերիի և Արգենտինայի նախագահի հետ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Դավոսի համաշխարհային տնտեսական համաժողովի ընթացքում կարճ զրույցներ է ունեցել Արգենտինայի նախագահ Խավիեր Միլեյի, ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անոտոնիո Գուտերեշի, ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ:
Հանրապետության նախագահն ու Արգենտինայի նախագահը մտքեր են փոխանակել երկու երկրների համար համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող օրակարգային հարցերի և հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանն ուղղված ծրագրերի ու հնարավորությունների կյանքի կոչման վերաբերյալ:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Արգետինայի նախագահի կողմից նախաձեռնած և իրականացվող տնտեսական բարեփոխումներին: Կարևորվել են հայ-արգենտինական բարեկամական հարաբերությունների հետագա խորացմանն ուղղված ջանքերը:
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ ունեցած կարճ զրույցում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մանրամասներ է հայտնել տարածաշրջանային վերջին զարգացումների և Հարավային Կովկասում կայուն և տևական խաղաղության հաստատման շուրջ Հայաստանի սկզբունքային մոտեցումների վերաբերյալ:
ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարը հույս է հայտնել, որ տարածաշրջանային հիմնախնդիրները հնարավորինս արագ իրենց լուծումը կստանան, ինչը կերաշխավորի կայունություն և զարգացում ամբողջ ռեգիոնի համար: Երկուստեք շեշտվել է մեր տարածաշրջանում վերջնական խաղաղության ու բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման հրամայականը:
Հանրապետության նախագահն ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ զրույցում անդրադարձել է մեր տարածաշրջանում առկա իրադրությանն ու անվտանգային մարտահրավերներին դիմակայելու հեռանկարներին ու հնարավորություններին:
Զրուցակիցներն ընդգծել են նաև ժողովրդավարական արժեքների պաշտպանության և ժողովրդավարության ինստիտուտների ամրապնդմանն ուղղված սկզբունքային դիրքորոշումների կարևորությունը:

Президент провел краткие переговоры с Гутерришем, Керри и президентом Аргентины
В ходе Всемирного экономического форума в Давосе президент республики Ваагн Хачатурян имел короткие беседы с президентом Аргентины Хавьером Милеем, генеральным секретарем ООН Антонио Гутерришем, бывшим госсекретарем США Джоном Керри.
Президент Республики и Президент Аргентины обменялись идеями по вопросам повестки дня, представляющим взаимный интерес для обеих стран, а также реализации программ и возможностей, направленных на дальнейшее укрепление отношений.
В ходе беседы также были упомянуты экономические реформы, инициированные и реализуемые президентом Аргентины. Были подчеркнуты усилия, направленные на дальнейшее углубление армяно-аргентинских дружественных отношений.
В короткой беседе с генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем президент Ваагн Хачатурян подробно рассказал о последних региональных событиях и принципиальных подходах Армении к установлению стабильного и прочного мира на Южном Кавказе.
Генсек ООН выразил надежду, что региональные проблемы будут решены в кратчайшие сроки, что станет гарантией стабильности и развития всего региона. Обе стороны подчеркнули необходимость установления окончательного мира и добрососедских отношений в нашем регионе.
В беседе с бывшим госсекретарем США Джоном Керри президент республики коснулся текущей ситуации в нашем регионе, а также перспектив и возможностей противостояния вызовам безопасности.
Собеседники также подчеркнули важность принципиальных позиций, направленных на защиту демократических ценностей и укрепление демократических институтов.