«Ադրբեջանից հնչող ագրեսիվ հռետորաբանությունը չի վկայում փոխադարձ հանձնառության մասին»․ Միրզոյանը՝ Սանադերին
Հունվարի 18-ին պաշտոնական այցով Զագրեբում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Խորվաթիայի Հանրապետության խորհրդարանի փոխնախագահ Անտե Սանադերի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի փոխնախագահը, ով նաև հայ-խորվաթական խորհրդարանական բարեկամության խմբի նախագահն է, ինչպես նաև եվրոպական հարցերով կոմիտեի նախագահն ու խորհրդարանի այլ անդամներ։
Հանդիպմանը երկուստեք ընդգծվել են հայ և խորվաթ ժողովուրդների միջև բարեկամական կապերը, մշակութային ու պատմական ընդհանրությունները, որոնք հիմք են ստեղծել երկու երկրների միջև սերտ հարաբերությունների կառուցման, քաղաքական երկխոսության ընդլայնմանն համար։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են վերջին շրջանում Հայաստանի և Խորվաթիայի միջև ակտիվ շփումներին, այդ թվում՝ նախորդ տարի Խորվաթիայում Դուբրովնիկ ֆորումին ՀՀ ԱԳ նախարարի մասնակցությանն ու դրա շրջանակնեում կայացած քննարկումներին։ Ընդգծել են, որ այս տարին նշանավորվում է Հայաստանի և Խորվաթիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանով՝ վստահություն հայտնելով, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի առավելագույնս օգտագործել երկու երկրների միջև գործաընկերության ընդլայնման առկա ներուժը։
Երկուսեք կարևորվել է խորհրդարանական համագործակցությունը երկկողմ ձևաչափով, ինչպես նաև ակտիվ փոխգործակցությունը տարբեր բազմակողմ հարթակներում։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստան-ԵՄ գործընկերության շրջանակներում առկա փոխգործակցությանը։ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումների ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող քայլերը, այս և ուղղություններով ԵՄ հետ համագործակցության հեռանկարները՝ ի շահ ՀՀ քաղաքացիների բարեկեցության։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում վերջին զարգացումներն ու ներկայիս իրավիճակը։ Միրզոյանն ընդգծել է, որ տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության հաստատմանն ուղղված ՀՀ ջանքերն ու հանրահայտ սկզբունքների վրա հիմնված տեսլականը՝ նշելով, որ Ադրբեջանից ամենաբարձր մակարդակով հնչող ագրեսիվ հռետորաբանությունը չի վկայում փոխադարձ համարժեք հանձնառության մասին:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտմանը՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ չնայած ՀՀ և միջազգային հանրության, այդ թվում՝ տարբեր խորհրդարանների հասցեական ուղերձներին, հնարավոր չեղավ կանխել ավելի քան 100 հազար հայերի բռնի տեղահանումը, ինչը ևս մեկ անգամ ընդգծեց ագրեսիվ քաղաքականության զսպման ուղղությամբ կոնկրետ գործողությունների կարևորությունը:
Որպես խաղաղության օրակարգի մաս և տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման համապարփակ մոտեցում՝ ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձել է նաև ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրին։ Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում, նախարար Միրզոյանը պատասխանել է խորհրդարանականներին հետաքրքրող այլ հարցերին։

"Aggressive rhetoric from Azerbaijan does not indicate mutual commitment." Mirzoyan to Sanader
On January 18, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who is in Zagreb on an official visit, met with Ante Sanader, the Deputy Speaker of the Parliament of the Republic of Croatia. The vice chairman of the parliament's foreign relations committee, who is also the chairman of the Armenian-Croatian parliamentary friendship group, the chairman of the European affairs committee, and other members of the parliament took part in the meeting.
At the meeting, friendly ties between the Armenian and Croatian peoples and cultural and historical commonalities were emphasized, which created a basis for building close relations between the two countries and expanding political dialogue.
The interlocutors referred to the recent active contacts between Armenia and Croatia, including the participation of the RA Foreign Minister in the Dubrovnik Forum in Croatia last year and the discussions held within it. They emphasized that this year is marked by the 30th anniversary of establishing diplomatic relations between Armenia and Croatia, expressing confidence that with joint efforts, it will be possible to make the most of the existing potential of expanding the partnership between the two countries.
Parliamentary cooperation in a bilateral format, as well as active interaction on various multilateral platforms, were emphasized.
The interlocutors also referred to the existing cooperation within the framework of the Armenia-EU partnership. RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan emphasized the steps taken by the RA government in the direction of democratic reforms in RA and the prospects of cooperation with the EU to benefit RA citizens' well-being.
Ararat Mirzoyan presented the latest developments and the current situation in the South Caucasus. Mirzoyan emphasized that RA's efforts to establish stability and peace in the region and the vision are based on well-known principles, noting that the aggressive rhetoric from Azerbaijan at the highest level does not indicate mutual commitment.
Referring to the ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh by Azerbaijan, Minister Mirzoyan emphasized that despite the messages addressed to the RA and international community, including various parliaments, it was not possible to prevent the forced displacement of more than 100 thousand Armenians, which once again emphasized the need for concrete actions to curb the aggressive policy. Importance.
As part of the peace agenda and a comprehensive approach to unblocking regional channels, the RA Foreign Minister also referred to the "Crossroads of Peace" program developed by the RA government. There was an exchange of ideas; Minister Mirzoyan answered other questions of interest to the parliamentarians.