Հունվարի 17-ին կայացել է Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի հանդիպումը։ Քաղաքական հարցերի քննարկման ժամանակ ԵԽ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արման Խաչատրյանը Նախարարների կոմիտեին է ներկայացրել Ադրբեջանի բարձրագույն քաղաքական ղեկավարության վերջին հայտարարությունները՝ ընդգծելով, որ դրանք կարող են լրջորեն խաթարել խաղաղության հաստատման գործընթացը։
Դեսպան Խաչատրյանը նշել է, որ Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը, ձեռքբերված պայմանավորվածություններից հրաժարվելը և Հայաստանի նկատմամբ նոր պահանջների առաջադրումը չեն նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը։ Դեսպանը կոչ է արել Նախարարների կոմիտեին լինել հետևողական և ձեռնարկել հստակ քայլեր՝ տարածաշրջանում իրավիճակի հետագա վատթարացումից Ադրբեջանին զսպելու համար։
Ելույթում դեսպան Խաչատրյանն անդրադարձել է նաև ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի՝ Հայաստան, Ադրբեջան և Լեռնային Ղարաբաղ կատարած այցի արդյունքներով հրապարակած մարդու իրավունքների վիճակի վերաբերյալ զեկույցին։ Այս առիթով դեսպանն ընդգծել է, որ հանձնակատար Միյատովիչի արձանագրումները հստակ բացահայտում են Լաչինի միջանցքի արգելափակման և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի բռնի տեղահանման հանգամանքների վերաբերյալ Ադրբեջանի անհիմն պնդումները։
Դեսպան Խաչատրյանը ելույթը եզրափակել է՝ վերահաստատելով Հայաստանի հանձնառությունը նախկինում համաձայնեցված սկզբունքների հիման վրա տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատման գործընթացին։

The statements of the leadership of Azerbaijan can disrupt the peace process
On January 17, the meeting of the Committee of Ministers of the Council of Europe was held. During the discussion of political issues, Ambassador Arman Khachatryan, the permanent representative of Armenia in the Council of Ministers, presented to the Committee of Ministers the latest statements of the top political leadership of Azerbaijan, stressing that they can seriously disrupt the peace process.
Ambassador Khachatryan noted that Azerbaijan's bellicose rhetoric, reneging on agreements reached, and making new demands on Armenia do not contribute to establishing peace and stability in the region. The ambassador called on the Committee of Ministers to be consistent and take explicit steps to prevent Azerbaijan from further worsening the situation in the area.
In his speech, Ambassador Khachatryan also referred to the report on the state of human rights published by CE Human Rights Commissioner Dunya Mijatovich as a result of his visit to Armenia, Azerbaijan, and Nagorno-Karabakh. On this occasion, the ambassador emphasized that the records of Commissioner Mijatovich reveal the baseless claims of Azerbaijan regarding the blocking of the Lachin Corridor and the circumstances of the forced displacement of Nagorno-Karabakh Armenians.
Ambassador Khachatryan concluded his speech by reaffirming Armenia's commitment to the long-term peace process in the region based on previously agreed principles.