Անդրադարձել են Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ապահովմանը
Դավոսի տնտեսական համաժողովի ընթացքում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն հանդիպել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսիին:
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Խաչատուրյանն առանձնահատուկ ընդգծել է ՀՀ կառավարության և ԱԷՄԳ-ի միջև երկարատև ու արդյունավետ համագործակցության կարևորությունը, որն էական նշանակություն ունի Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում:
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում ատոմային՝ որպես «կանաչ» էներգետիկայի ոլորտի հետագա զարգացման վերաբերյալ: ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրենն ընդգծել է, որ Հայաստանը մշտապես կարող է ակնկալել ԱԷՄԳ աջակցությունը:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել սերտ համագործակցությունը մասնավորապես փորձագիտական խորհրդատվության և համապարփակ աջակցության տրամադրման շրջանակում:

They addressed the energy security of Armenia
During the Davos Economic Forum, the President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, met with Rafael Mariano Grossi, General Director of the International Atomic Energy Agency (IAEA).
During the meeting, President Khachaturyan particularly emphasized the importance of long-term and effective cooperation between the RA government and the EAEC, which is of essential significance in ensuring Armenia's energy security.
During the conversation, ideas were exchanged regarding the further development of nuclear as a "green" energy sector in Armenia. The General Director of the IAEA emphasized that Armenia can always expect the support of the IAEA.
At the end of the meeting, an agreement was reached to continue close cooperation, particularly within the framework of providing expert advice and comprehensive support.