Անդրադարձել են Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ապահովմանը
Դավոսի տնտեսական համաժողովի ընթացքում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն հանդիպել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսիին:
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Խաչատուրյանն առանձնահատուկ ընդգծել է ՀՀ կառավարության և ԱԷՄԳ-ի միջև երկարատև ու արդյունավետ համագործակցության կարևորությունը, որն էական նշանակություն ունի Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում:
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում ատոմային՝ որպես «կանաչ» էներգետիկայի ոլորտի հետագա զարգացման վերաբերյալ: ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրենն ընդգծել է, որ Հայաստանը մշտապես կարող է ակնկալել ԱԷՄԳ աջակցությունը:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել սերտ համագործակցությունը մասնավորապես փորձագիտական խորհրդատվության և համապարփակ աջակցության տրամադրման շրջանակում:

В ходе Давосского экономического форума президент республики Ваагн Хачатурян встретился с генеральным директором Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэлем Мариано Гросси.
В ходе встречи президент Хачатурян особо подчеркнул важность долгосрочного и эффективного сотрудничества между правительством РА и МАГАТЭ, которое имеет существенное значение в обеспечении энергетической безопасности Армении.
В ходе беседы состоялся обмен идеями относительно дальнейшего развития атомной энергетики как «зеленой» энергетики в Армении. Генеральный директор МАГАТЭ подчеркнул, что Армения всегда может рассчитывать на поддержку МАГАТЭ.
По итогам встречи достигнута договоренность о продолжении тесного сотрудничества, в частности в сфере предоставления экспертных консультаций и всесторонней поддержки.