2023-ին մեկնարկել է ՀՀ և ՄԹ միջև ռազմավարական երկխոսությունը. ԱԳՆ
«Շարունակելով 2023թ. եվրոպական ուղղությամբ գործընկերների հետ հարաբերությունների զարգացումներին ամփոփոիչ անդրադարձերը՝ նշենք, որ 2023թ. մեկնարկել է Հայաստանի Հանրապետության և Միացյալ Թագավորության միջև ռազմավարական երկխոսությունը, որի առաջին նիստը կայացել է նոյեմբերին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ Լոնդոն կատարած այցի շրջանակներում:
ԱԳ նախարարի այցը նշանավորվել է նաև Լոնդոնում ՀՀ դեսպանության նոր շենքի բացման պաշտոնական արարողությամբ:
Տարվա ընթացքում կայացել են նաև Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարար Լեո Դոքերթիի այցերը տարածաշրջան, ինչպես նաև ՀՀ ԱԳ նախարարի շփումները ՄԹ նորանշանակ ԱԳ նախարար Դեյվիդ Քեմերոնի հետ:
Միացյալ Թագավորության գործադիր և օրեսնդիր մարմինների, գիտահետազոտական, լրատվական շրջանակների հետ ակտիվ քննարկումները միտված են եղել զարգացնել երկկողմ քաղաքական երկխոսությունը, փոխգործակցությունը բազմակողմ հարթակներում, ինչպես նաև փոխըմբռնումը տարածաշրջանային հարցերի շուրջ: Տնտեսական համագործակցության զարգացման նպատակով Լոնդոնում կազմակերպվել է հայ-բրիտանական գործարար համաժողով»:

«Подводя итоги развития отношений с партнерами на европейском направлении в течении года, следует отметить, что в 2023 г. стартовал стратегический диалог между Республикой Армения и Великобританией, первое заседание которого состоялось в ноябре в рамках визита министра иностранных дел Арарата Мирзояна в Лондон.
Визит министра иностранных дел ознаменовался также официальной церемонией открытия нового здания посольства РА в Лондоне.
В течение года также состоялись визиты в регион министра европейских дел Великобритании Лео Докерти, а также контакты министра иностранных дел РА с новоназначенным министром иностранных дел Великобритании Дэвидом Кэмероном.
Активные дискуссии с исполнительными и законодательными органами, исследовательскими и медиа-кругами Великобритании были направлены на развитие двустороннего политического диалога, сотрудничества на многосторонних площадках, а также взаимопонимания по региональным вопросам. В целях развития экономического сотрудничества в Лондоне был организован армяно-британский бизнес-форум.