2023-ին մեկնարկել է ՀՀ և ՄԹ միջև ռազմավարական երկխոսությունը. ԱԳՆ
«Շարունակելով 2023թ. եվրոպական ուղղությամբ գործընկերների հետ հարաբերությունների զարգացումներին ամփոփոիչ անդրադարձերը՝ նշենք, որ 2023թ. մեկնարկել է Հայաստանի Հանրապետության և Միացյալ Թագավորության միջև ռազմավարական երկխոսությունը, որի առաջին նիստը կայացել է նոյեմբերին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ Լոնդոն կատարած այցի շրջանակներում:
ԱԳ նախարարի այցը նշանավորվել է նաև Լոնդոնում ՀՀ դեսպանության նոր շենքի բացման պաշտոնական արարողությամբ:
Տարվա ընթացքում կայացել են նաև Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարար Լեո Դոքերթիի այցերը տարածաշրջան, ինչպես նաև ՀՀ ԱԳ նախարարի շփումները ՄԹ նորանշանակ ԱԳ նախարար Դեյվիդ Քեմերոնի հետ:
Միացյալ Թագավորության գործադիր և օրեսնդիր մարմինների, գիտահետազոտական, լրատվական շրջանակների հետ ակտիվ քննարկումները միտված են եղել զարգացնել երկկողմ քաղաքական երկխոսությունը, փոխգործակցությունը բազմակողմ հարթակներում, ինչպես նաև փոխըմբռնումը տարածաշրջանային հարցերի շուրջ: Տնտեսական համագործակցության զարգացման նպատակով Լոնդոնում կազմակերպվել է հայ-բրիտանական գործարար համաժողով»:

In 2023, the strategic dialogue between RA and the UK started. MFA
"Continuing the summary references to the developments of relations with partners in the European direction in 2023, we should note that in 2023, the strategic dialogue between the Republic of Armenia and the United Kingdom was launched, the first session of which was held in November within the framework of the visit of Foreign Minister Ararat Mirzoyan to London.
The official opening ceremony of the new building of the RA Embassy in London also marked the visit of the Foreign Minister.
During the year, the visits of the Minister of European Affairs of the United Kingdom, Leo Docherty, to the region were also held, as were the contacts of the RA Foreign Minister with the newly appointed Foreign Minister of the UK, David Cameron.
Active discussions with the executive and legislative bodies, research, and media circles of the United Kingdom aimed to develop bilateral political dialogue, cooperation on multilateral platforms, and mutual understanding of regional issues. To develop economic cooperation, an Armenian-British business forum was organized in London."