ԱՄԷ-ն Հայաստանի երկրորդ ամենախոշոր առևտրային գործընկերն է. Սիմոնյան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 16-ին ընդունել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Դաշնային ազգային խորհրդի պաշտպանության, ներքին գործերի եւ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ եւ Միջազգային խորհրդարանական միության փոխնախագահ դոկտոր Ալի Ալ-Նուայիմիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրին` ԱԺ նախագահը նշել է, որ ԱՄԷ-ն Հայաստանի վստահելի եւ կարեւոր գործընկերներից է, եւ մեր երկրների միջեւ հաստատված բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության, բարեկամական հարաբերությունների եւ դինամիկ փոխգործակցության արդյունքներն ակնհայտ են:
2023 թվականի արդյունքներով Էմիրությունները Հայաստանի երկրորդ ամենախոշոր առեւտրային գործընկերն է: 2023 թվականին առեւտրի ծավալն անցել է 2 միլիարդ ԱՄՆ դոլարը:
Ալեն Սիմոնյանը վստահություն է հայտնել, որ երկկողմ առեւտրային ներուժը սպառված չէ եւ վստահեցրել, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստակամ է աջակցել այդ գործընթացի խթանմանը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ընդլայնել երկկողմ միջխորհրդարանական հարաբերությունների ինստիտուցիոնալ հիմքերը համագործակցության մասին համաձայնագիր կնքելու միջոցով:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակին եւ տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հասնելու հայկական կողմի գործադրած ջանքերին՝ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանը որդեգրել է խաղաղության օրակարգ եւ ներկայացրել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:
Քննարկվել են նաեւ երկու երկրների միջեւ համապարփակ տնտեսական համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

The UAE is Armenia's second-largest trade partner. Simonyan
On January 16, RA NA Speaker Alen Simonyan received the delegation headed by Dr. Ali Al-Nuaimi, Chairman of the Committee on Defense, Internal Affairs, and Foreign Relations of the Federal National Council of the United Arab Emirates and Vice President of the International Parliamentary Union.
Welcoming the guest, the Speaker of the National Assembly noted that the UAE is one of Armenia's reliable and essential partners, and the results of the high-level political dialogue, friendly relations, and dynamic interaction established between our countries are apparent.
According to the results for 2023, the Emirates is Armenia's second-largest trade partner. In 2023, the trade volume exceeded 2 billion US dollars.
Alen Simonyan expressed confidence that the bilateral trade potential is ongoing and assured that the RA government is ready to support promoting this process.
An agreement was reached to expand the institutional foundations of bilateral inter-parliamentary relations by signing a cooperation agreement.
Referring to the current security situation in the South Caucasus and the efforts made by the Armenian side to achieve peace and stability in the region, the head of the parliament emphasized that Armenia adopted a peace agenda and presented the "Crossroads of Peace" project.
Several issues related to the comprehensive economic cooperation between the two countries were also discussed.