Բաքվի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ցանկացած խախտում ծանր հետևանքներ կունենա. ԵՄ խոսնակ
Եվրոպական Միությունն Ադրբեջանին հստակ ուղերձներ է փոխանցում, որ այդ երկրի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ցանկացած խախտում անընդունելի է և ծանր հետևանքներ կունենա ԵՄ-Ադրբեջան հարաբերությունների վրա։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին ի պատասխան՝ այս մասին ասել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների խոսնակ Պետեր Ստանոն՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Հայաստանի նկատմամբ տարածքային հավակնություններ ու սպառնալիքներ պարունակող վերջին հայտարարություններին։
«Մենք սերտ կապի մեջ ենք եղել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարության հետ՝ առանց հոգնելու կրկնելով մեր աջակցությունը երկու երկրների ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և հիմնախնդիրները բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելուն։ Մեր հաղորդակցության ուղիները մնում են բաց։ ԵՄ-ն օգտագործում է բոլոր հնարավորությունները Ադրբեջանին հստակ ուղերձներ հաղորդելու, որ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ցանկացած խախտում անընդունելի է և ծանր հետևանքներ կունենա մեր հարաբերությունների վրա։ Մենք մնում ենք հաստատուն այս դիրքորոշման մեջ։ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը շարունակում են իրենց ներգրավվածությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն և տևական խաղաղության հաստատման համար», - ասել է Ստանոն։

Any violation of Armenia's territorial integrity by Baku will have serious consequences. EU Spokesperson
The European Union conveys clear messages to Azerbaijan that any violation of Armenia's territorial integrity by that country is unacceptable and will have severe consequences for EU-Azerbaijan relations.
In response to the question of the "Armenpress" reporter in Brussels, EU foreign relations spokesman Peter Stano said this, referring to the recent statements of Azerbaijani President Ilham Aliyev containing territorial ambitions and threats to Armenia.
"We have been in close contact with the leadership of Armenia and Azerbaijan, tirelessly repeating our support for both countries' sovereignty and territorial integrity and solving problems exclusively peacefully. Our lines of communication remain open. The EU uses every opportunity to convey clear messages to Azerbaijan that any violation of Armenia's territorial integrity is unacceptable and will have serious consequences for our relations. We remain firm in this position. President of the European Council Charles Michel, High Representative Josep Borrell, and EU Special Representative Toivo Klaar continue their involvement in establishing a stable and lasting peace between Armenia and Azerbaijan," said Stano.