Աջակցում ենք հայ-ադրբեջանական ջանքերին. ԱՄՆ պետդեպը՝ Radar Armenia-ի հարցմանը
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում տեղեկատվություն էր տարածվել, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի ավագ խորհրդական Լուի Բոնոյի այցը Բաքու չի կայացել, քանի որ Ադրբեջանի կառավարությունը հրաժարվել է նրան ընդունել։ Ավելին՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հարցազրույցում մի շարք հայտարարություններ արեց, որոնք ոչ միայն ավելի բարդ դրություն ստեղծեցին բանակցային գործընթացի համար, այլև անգամ թիրախավորեցին միջնորդ պետություններին, մասնավորապես՝ ԱՄՆ-ին։ Վերջինիս մասով Ալիևը շեշտեց, որ ԱՄՆ-ին չի ընկալում որպես անաչառ կողմ։ Այս կապակցությամբ Radar Armenia-ն դիմել է ԱՄՆ պետքարտուղարությանը՝ պարզելու համար ԱՄՆ դիրքորոշումը։
1. Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները փոխանցում են, որ Ադրբեջանի կառավարությունը հրաժարվել է ընդունել ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Կովկասյան բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական Լուի Բոնոյին, ինչպես նաև չի ճանաչում ԱՄՆ-ին որպես անկողմնակալ միջնորդ։ Ինչպե՞ս կարող եք սա մեկնաբանել։
2. Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ իր երկիրը չի բացելու Հայաստանի հետ սահմանները, քանի դեռ Ադրբեջանից դեպի Նախիջևան անխոչընդոտ միջանցք (առանց անվտանգային, մաքսային և սահմանային վերահսկողության) չի տրամադրվել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքով։ Արդյո՞ք այս նախապայմանն ընդունելի է ԱՄՆ կառավարության համար։
Այս հարցերին ի պատասխան՝ ԱՄՆ պետքարտուղարությունից Radar Armenia-ին հայտնել են.
«Կովկասյան բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական Լուի Բոնոն հաճախ է այցելում տարածաշրջան՝ քննարկելու ԱՄՆ աջակցությունը խաղաղության գործընթացին։ Պարոն Բոնոն կանոնավոր կերպով խոսակցություն է ունենում Հայաստանում և Ադրբեջանում տարբեր առանցքային ներկայացուցիչների հետ՝ աջակցելու խաղաղության գործընթացին։
Ընդհանուր առմամբ, մենք աջակցում ենք հայ-ադրբեջանական ջանքերին, որոնք հող են պատրաստում Հարավային Կովկասի բնակչության՝ առավել խաղաղ ու բարգավաճ ապագայի համար։ ԱՄՆ-ն հավատարիմ է մնում աջակցելու այդ ջանքերին՝ լուծելու երկարատև խնդիրները և հասնելու արժանապատիվ ու կայուն խաղաղությանը»։

Мы поддерживаем армяно-азербайджанские усилия. Госдеп США в ответ на запрос Radar Armenia
В азербайджанских СМИ была распространена информация о том, что визит старшего советника госсекретаря США Луи Боно в Баку не состоялся, поскольку правительство Азербайджана отказалось его принять. Более того, президент Азербайджана Ильхам Алиев сделал в интервью ряд заявлений, которые не только усложнили ситуацию для переговорного процесса, но и были направлены против государств-посредников, в частности США. Что касается последнего, Алиев подчеркнул, что не воспринимает США как беспристрастную сторону. В связи с этим Radar Armenia обратился в Госдепартамент США, чтобы узнать позицию США.
1. Как сообщают азербайджанские СМИ, правительство Азербайджана отказалось принять старшего советника госсекретаря США по переговорам на Кавказе Луи Боно, а также не признает США в качестве беспристрастного посредника. Как вы можете это прокомментировать?
2. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что его страна не откроет границы с Арменией до тех пор, пока через суверенную территорию Армении не будет обеспечен беспрепятственный коридор из Азербайджана в Нахичевань (без таможенного и пограничного контроля). Приемлемо ли это предварительное условие для правительства США?
Отвечая на эти вопросы, Госдепартамент США сообщил Radar Armenia.
« Луи Боно, старший советник по переговорам на Кавказе, часто посещает регион, чтобы обсудить поддержку США мирного процесса. Г-н Боно регулярно беседует с различными ключевыми представителями Армении и Азербайджана, чтобы поддержать мирный процесс.
В целом мы поддерживаем армяно-азербайджанские усилия, которые готовят почву для более мирного и благополучного будущего народов Южного Кавказа. Соединенные Штаты по-прежнему привержены поддержке этих усилий по решению сохраняющихся проблем и достижению достойного и прочного мира ».