Խորհրդարանն ընդունեց «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում և Քրեական օրենսգրքում առաջարկվող նոր կարգավորումների՝ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը: Նախագիծը ստացավ 61 կողմ, 27 դեմ և 6 ձեռնպահ ձայն։
Հիշեցնենք, որ ըստ նախագծի, 27 տարին լրացած ծառայություն չանցած քաղաքացիները բյուջե համապատասխան գումար վճարելուց հետո ազատվում են քրեական պատասխանատվությունից։
Մասնավորապես, նախագծով առաջարկվում է 27 տարին լրացած և պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիներին տալ հնարավորություն ազատվել քրեական պատասխանատվությունից․ առաջին՝ երկու տարի ծառայելով, երկրորդ՝ մեկ տարի ծառայելով և պետական բյուջե վճարելով 2,5 միլիոն դրամ, երրորդ՝ վեց ամիս ծառայելով և պետական բյուջե վճարելով 5 միլիոն դրամ, չորրորդ՝ մեկ ամիս ծառայելով և պետական բյուջե վճարելով 8 միլիոն դրամ, հինգերորդ՝ զինվորական ծառայության փոխարեն պետական բյուջե վճարելով 15 միլիոն դրամ։

Парламент принял во втором чтении новые положения, предложенные в Законе "О военной службе и статусе военнослужащих" и Уголовном кодексе. Проект получил 61 голос за, 27 против и 6 воздержавшихся.
Напомним, согласно проекту, граждане достигшие 27 лет и не прошедшие обязательную военную службу, освобождаются от уголовной ответственности после уплаты соответствующей суммы в бюджет.
В частности, проект предлагает предоставить возможность освободиться от уголовной ответственности гражданам, достигшим 27 лет и не прошедшим обязательную военную службу. Проектом предусмотрено, что граждане, достигшие 27 лет и не прошедшие обязательную военную службу, могут служить в армии 2 года, либо служить 1 год и заплатить в государственный бюджет 2,5 млн драмов, отслужить полгода и уплатить в госбюджет 5 млн драмов, отслужить в течение 1 месяца и уплатить в государственный бюджет выплату 10 млн драмов, либо оплатить 15 млн драмов, в обмен на освобождение от армии.