ԱՄՆ վարչակազմը կշարունակի աջակցել ՀՀ կառավարությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարության՝ կոռուպցիայի դեմ գլոբալ պայքարի համակարգող Ռիչարդ Նեֆյուին:
Վարչապետը կարևորել է կոռուպցիայի դեմ պայքարում և ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման ուղղությամբ ԱՄՆ վարչակազմի հետ սերտ համագործակցությունն ու դրա շարունակականությունը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ հակակառուպցիոն քաղաքականությունը և բարեփոխումների օրակարգի առաջմղումը ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունն է և գործադիրը հետևողականորեն շարժվում է հակակառուպցիոն մեխանիզմների զարգացման և ինստիտուտների արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ: Այս համատեքստում, վարչապետը կարևորել է գործընկեր պետությունների հետ ծրագրերի հետագա իրականացումը, ակտիվ գործակցությունը, փորձի փոխանակությունն ու կարողությունների զարգացումը:
Ռիչարդ Նեֆյուն նշել է, որ ԱՄՆ վարչակազմը շարունակելու է աջակցությունը ՀՀ կառավարությանը ժողովրդավարության ամրապնդման, արդարադատության ոլորտում բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման և կոռուպցիայի դեմ պայքարում: Պետքարտուղարության կոռուպցիոյի դեմ գլոբալ պայքարի համակարգողի խոսքով՝ ԱՄՆ բարձր է գնահատում վերոնշյալ ուղղություններով ՀՀ կառավարության իրականացրած քայլերը: Ռիչարդ Նեֆյուն հավելել է, որ երևանյան այցի շրջանակում արդյունավետ քննարկումներ է ունեցել հայ գործընկերների հետ՝ հետագա փոխգործակցությանը նոր ազդակ հաղորդելու նպատակով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև թվայնացման գործընթացում, ինչպես նաև այլ ուղղություններով համատեղ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցերի:

Премьер-министр Никол Пашинян принял координатора государственного департамента США по борьбе с глобальной коррупцией Ричарда Нефью.
Премьер-министр подчеркнул важность и продолжительность тесного сотрудничества с администрацией США в борьбе с коррупцией и в развитии демократических институтов. Никол Пашинян отметил, что антикоррупционная политика и продвижение программы реформ являются приоритетом правительства РА, а исполнительная власть последовательно движется к развитию антикоррупционных механизмов и повышению эффективности институтов. В этом контексте Премьер-министр подчеркнул дальнейшую реализацию программ со странами-партнерами, активное сотрудничество, обмен опытом и наращивание потенциала.
Ричард Нефью отметил, что администрация США продолжит оказывать поддержку правительству Республики Армения в укреплении демократии, эффективном осуществлении реформ в сфере юстиции и в борьбе с коррупцией. По его словам, США высоко ценят шаги правительства Республики Армения в вышеуказанных направлениях. Ричард Нефью добавил, что в рамках визита в Ереван он провел эффективные дискуссии с армянскими коллегами с целью придать новый импульс дальнейшему сотрудничеству.
На встрече также были затронуты вопросы, связанные с процессом цифровизации, а также реализацией совместных программ по другим направлениям.