«Հայաստանը հանձնառու է ճգնաժամի հետևանքները վերածել հնարավորության՝ կառուցելու տևական խաղաղություն»․ ՀՀ նախագահ
Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի (World Economic Forum) պաշտոնական կայքում հրապարակվել է Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հոդվածը՝ «Խաղաղության խաչմերուկ․ Զարգացող աշխարհում համաշխարհային համագործակցության Հայաստանի կոչը» խորագրով:
Հոդվածում նախագահ Խաչատուրյանը ներկայացնում է Հայաստանի ռազմավարական նախաձեռնությունները, այդ թվում՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որն «անդրադառնում է ճգնաժամերի գինը ճանաչելու կարևորությանը, առաջ է մղում վստահության միջոցով խաղաղության կառուցումը և ուսումնասիրում, թե իրական ժողովրդավարությունը և տեխնոլոգիական նորարարություններն ինչպես կարող են փոխակերպիչ լինել և փոխադարձաբար պաշտպանել ու քաջալերել միմյանց»:
Նախագահը մասնավորապես գրում է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն ընդգծում է տնտեսական համագործակցության և նոր աշխարհակարգում ընդհանուր արժեքների կարևորությունը։
«Տնտեսական համագործակցությունը հանդիսանում է գլոբալ կայունության, անվտանգության և բարգավաճման կապող օղակ: Հայաստանն, իր հմուտ աշխատուժով և կայուն զարգացման հանձնառությամբ, լավ դիրք ունի զարգացող տնտեսական լանդշաֆտում կարևոր դեր ունենալու համար»:
Իր հոդվածում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը կարևորում է ազատությունը, ժողովրդավարական ինստիտուտները և նորարարությունները, դրանք ներկայացնելով որպես շատ կարևոր գործիքներ համաշխարհային մարտահրավերներին դիմակայելու և աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների միջով անցնելու համար։
«Ժողովրդավարությունը, որն ուղղված է ներառականության և համախմբված որոշումների կայացմանը, հիմք է ստեղծում ազգերի միավորման համար: Տեխնոլոգիական նորարարությունը, երբ կիրառվում է պատասխանատու կերպով, ունի ներուժ՝ անհատներին և ազգերին հնարավորություն տալու հաղթահարել մարտահրավերները և խթանել դրական փոփոխությունները: Հայաստանը հավատարիմ է ժողովրդավարական արժեքների պահպանմանը և նորարարության լծակների օգտագործմանը՝ որպես դրական փոփոխությունների գործիքներ»,- նշում է Վահագն Խաչատուրյանը:
Հայաստանի նախագահը նաև նշում է, որ Հայաստանը հանձնառու է տևական խաղաղություն կառուցելու գործին։
«21-րդ դարում աշխարհը պայքարում է ճգնաժամերի հետ՝ համաճարակներից մինչև բնապահպանական մարտահրավերներ, և ճգնաժամի գնի ընդունումը զուտ տնտեսական չէ. այն նաև մարդկային և բնապահպանական է: Ներկայիս բազմաթիվ ճգնաժամերի ժամանակաշրջանում և աննախադեպ փոխկախվածության և աշխարհակարգի զարգացող փոփոխությունների լույսի ներքո մեկ ազգի ճգնաժամը մարտահրավեր է բոլորի համար»,- գրում է նախագահը՝ շեշտելով, որ այս մարտահրավերների հաղթահարման համար ահռելի նշանակություն ունի խաղաղության կառուցումը՝ վստահության ձևավորման միջոցով։
«Հարավային Կովկասում վերջին հակամարտությունը և մարդկանց բռնի տեղահանումը որպես վառ հիշեցում է ծառայում այն բանի, թե աշխարհաքաղաքական փոփոխություններն ինչպիսի ազդեցություն կարող են ունենալ խաղաղ բնակչության վրա»,- նշում է նախագահը։
Նա շեշտում է, որ Հայաստանը հանձնառու է ճգնաժամի հետևանքները վերածել հնարավորության՝ կառուցելու տևական խաղաղություն և առաջ մղելու տարածաշրջանային համագործակցությունը։
««Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը նախաձեռնել է Հայաստանի կառավարությունը, կարևոր շեշտ է դնում փոխադարձ վստահության ձևավորման վրա՝ որպես խաղաղության հիմք: Ակտիվորեն ներգրավվելով հարևանների և միջազգային գործընկերների հետ՝ Հայաստանը ձգտում է վերականգնել նոր համագործակցությունը տարածաշրջանում և խթանել փոխըմբռնումն ազգերի միջև: Դիվանագիտական նախաձեռնությունների, երկխոսության և մշակութային փոխանակման միջոցով մենք ձգտում ենք կամրջել տարաձայնությունները և ստեղծել միջավայր, որտեղ ազգերը կարող են միասին աշխատել՝ դիմակայելու գլոբալ մարտահրավերներին»,- գրում է նախագահն իր հոդվածում:
Վահագն Խաչատուրյանը նշում է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի նպատակներից է, մասնավորապես՝ տարածաշրջանը վերածել քաղաքական երկխոսության, մշակութային փոխանակման և միջազգային համագործակցության կենտրոնի:
«Այն ձգտում է անցնել ավանդական աշխարհաքաղաքական բաժանումների սահմանը՝ խթանելով մի միջավայր, որտեղ ազգերը կարող են համախմբվել՝ համատեղ լուծելու ընդհանուր մարտահրավերները: «Խաղաղության խաչմերուկն» ունի ներուժ՝ փակ սահմաններով, մասնատված տարածաշրջանը վերածելու մակրոտարածաշրջանային համագործակցության հանգույցի, ազատություն տալով Կովկասի ողջ ներուժի իրացմանը»,- գրում է նախագահ Խաչատուրյանը։
««Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը ոգեշնչված է խաղաղությանը և գործընկերությանը մեր հանձնառությամբ, արտացոլում է ավելի փոխկապակցված աշխարհի Հայաստանի տեսլականը, որտեղ ազգերը միավորված են գլոբալ մարտահրավերների դեմ: Նոյյան տապանի ոգով եկե՛ք սկսենք այս հավաքական ճանապարհորդությունը՝ վառ պահելով հույսը և միասին աշխատելով հանուն կայուն և ներդաշնակ ապագայի»,- եզրափակում է նախագահը։

"Armenia is committed to turning the consequences of the crisis into an opportunity to build lasting peace." President of RA
On the official website of the World Economic Forum, the article of the President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, has been published: "Crossroads of Peace. Armenia's call for global cooperation in the developing world."
In the article, President Khachaturian presents Armenia's strategic initiatives, including the "Crossroads of Peace" project, which "addresses the importance of recognizing the cost of crises, promotes peace-building through trust, and explores how real democracy and technological innovation can be transformative and mutually beneficial."Protect and encourage each other."
The President writes explicitly that the "Crossroads of Peace" project emphasizes the importance of economic cooperation and shared values in the new world order.
"Economic cooperation is the link between global stability, security, and prosperity. With its skilled workforce and commitment to sustainable development, Armenia is well positioned to play an important role in the evolving economic landscape."
In his article, President Vahagn Khachaturyan emphasizes freedom, democratic institutions, and innovations, presenting them as essential tools for facing global challenges and going through geopolitical changes.
"Democracy, which focuses on inclusiveness and collective decision-making, creates the basis for the unification of nations. Technological innovation, when applied responsibly, has the potential to empower individuals and nations to overcome challenges and promote positive change. "Armenia is committed to preserving democratic values and using innovation as tools for positive changes," says Vahagn Khachaturyan.
The President of Armenia also notes that Armenia is committed to building lasting peace.
"In the 21st century, the world is grappling with crises, from pandemics to environmental challenges, and accepting the cost of crisis is not purely economic; it is also human and environmental. In the current era of many crises and the light of unprecedented interdependence and evolving changes in the world order, the crisis of one nation is a challenge for everyone," the President writes, stressing that building peace through building trust is of great importance for overcoming these challenges.
"The recent conflict and the forced displacement of people in the South Caucasus serves as a vivid reminder of the impact geopolitical changes can have on the civilian population," the President said.
He emphasizes that Armenia is committed to turning the consequences of the crisis into an opportunity to build lasting peace and promote regional cooperation.
"The Crossroads of Peace project, initiated by the Armenian government, emphasizes building mutual trust as the basis for peace. Actively engaging with neighbors and international partners, Armenia seeks to restore new regional cooperation and promote mutual understanding among nations. Through diplomatic initiatives, dialogue, and cultural exchange, we seek to bridge differences and create an environment where nations can work together to address global challenges," the President wrote in his article.
Vahagn Khachaturyan notes that one of the goals of the "Crossroads of Peace" project is to turn the region into a center of political dialogue, cultural exchange, and international cooperation.
"It seeks to transcend traditional geopolitical divisions, fostering an environment where nations can jointly address common challenges. "The Crossroads of Peace" can transform a fragmented region with closed borders into a hub of macro-regional cooperation, giving freedom to realize the entire potential of the Caucasus," President Khachaturyan writes.
"The Crossroads of Peace project, inspired by our commitment to peace and partnership, reflects Armenia's vision of a more interconnected world, where nations are united against global challenges." In the spirit of Noah's Ark, let's start this collective journey, keeping hope alive and working together for a stable and harmonious future," concluded the President.