«Չեք նկատել, որ այն ամենն, ինչ անում է հարևան երկրի ղեկավարը, անում է հայելային՝ կրկնելով այն ամենը, ինչ արել է հայկական կողմը տարիների ընթացքում»․ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Ըստ Սիմոնյանի՝ Ալիևը խոսում է բաների մասին, որով հակակշիռ է ստեղծում այն նարատիվներին, որոնք Հայաստանը 30 տարվա ընթացքում ստեղծել է․
«Մենք ասել ենք՝ Նախիջևանը Հայաստան է, Ղարաբաղը Հայաստան է, ասել ենք, որ գնալու ենք Բաքվում թեյ խմենք։ Մի խոսքով, այդ բառապաշարի մեջ ենք մտել։ Բայց կա պայմանագրային գործընթաց, որտեղ ամեն ինչ վերաբերվում է պայմանագրի երկու կողմին՝ Հայաստանին և Ադրբեջանին հավասարաչափ»,- ասել է Սիմոնյանը։

«А мы говорили: Нахиджеван – это Армения, Карабах – это Армения». Ален Симонян
«Разве вы не заметили, что все, что делает глава соседней страны, является зеркальным отражением, повторяющим все, что делала армянская сторона на протяжении многих лет?» Об этом в беседе с журналистами заявил спикер НС Ален Симонян.
По словам Симоняна, Алиев говорит об этом для того, чтобы создать противовес тем нарративам, которые Армения создавала на протяжении 30 лет
"Мы говорили, что Нахиджеван — это Армения, мы говорили, что Карабах — это Армения, мы говорили, что будем пить чай в Баку, короче, мы употребляли этот лексикон. Но есть процесс, согласно которому договор в равной степени применяется к сторонам", - сказал он.