Նիկոլ Փաշինյանը ելույթ է ունեցել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախաձեռնող խմբի նիստին, որն անցկացվել է Գավառ քաղաքում:
«Վերջին օրերին Բաքվից հնչող հայտարարությունները համարում եմ լրջագույն հարված խաղաղության գործընթացին»,- ասել է նա՝ հավելելով՝ սահմաների սահմանազատման գործընթացը սահման ստեղծելու մասին չէ, այլ մեր դելիմիտացիայի հանձնաժողովները պետք է վերաարտահայտեն այն սահմանները, որոնք եղել են Ալմաթի հռչակագիրն ընդունելու պահին:
«Ադրբեջանը փորձում է տարածքային պահանջներ գեներացնել ՀՀ նկատմամբ, ինչը բացարձակապես անընդունելի է, ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ Ադրբեջանն արդեն երեք տարի Զանգեզուրի միջանցքի վերաբերյալ խոսույթ է զարգացնում՝ հղում անելով նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը:
«Ով «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտություն կգտնի այդ հայտարարության մեջ, խոստանում եմ դրամական պարգև»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Никол Пашинян выступил на заседании инициативной группы партии "Гражданский договор", которое состоялось в городе Гавар.
"Я считаю недавние заявления Баку серьезным ударом по мирному процессу", - сказал он, добавив, что процесс демаркации границы не направлен на создание границы, но наши комиссии по делимитации должны переопределить границы, существовавшие во время принятия Алматинской декларации.
"Азербайджан пытается генерировать территориальные претензии к Армении, что абсолютно неприемлемо", - заявил Никол Пашинян.
По его словам, разговоры о Зангезурском коридоре в Азербайджане развиваются уже три года, ссылаясь на трехстороннее заявление от 9 ноября.
"Тому, кто найдет в этом заявлении словосочетание "Зангезурский коридор", обещаю денежное вознаграждение", - сказал Никол Пашинян.