«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախաձեռնող խմբի նիստին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել նոր առաջարկով՝ ուղղված Ադրբեջանին։
Նա իր խոսքում նշել է, որ Ադրբեջանի առաջարկներին ծանոթանալով երբեմն ստեղծվում է տպավորություն, թե փորձ է արվում ստեղծել փաստաթուղթ, որով պետք է լեգիտիմացվեն հետագա պատերազմները։ Վարչապետը նշել է, որ Ադրբեջանին առաջարկվում է անվտանգությունն ապահվելու համար զորքերը հայելային հետ քաշել՝ ստանում են մերժում, առաջարկվում է սահմանային շրջանները ապառազմականացնել՝ ստանում ենք մերժում։
«Ես կարող եմ առաջարկ անել․ եկեք սպառազինությունների վերահսկման վերաբերյալ պայմանագիր կնքենք, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը սպառազինության հետ կապված կոնկրետ պայմանավորվածություն ձեռք բերեն։ Այսինքն՝ մեկը մյուսի պայմանավորվածությունների կատարմանը վերհսկելու հնարավորություն ունենան»,- նշել է վարչապետը։
Նա հավելել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը մինչև այս պահը հիմնականում խոսում են տարբեր դիվանագիտական լեզուներով։ Նրա խոսքով՝ միշտ էլ կլինեն ուժեր, որոնք շահագրգրռված չեն լինի խաղաղությամբ, սակայն այստեղ կարևոր են երկրների առաջնորդների դիրքավորումը և այն խոսույթը, որն օգտագործում են։

"Let's sign an arms control agreement." Pashinyan's new offer to Azerbaijan
At the session of the initiative group of the "Civil Contract" party, the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, made a new proposal to Azerbaijan.
In his speech, he noted that after getting acquainted with Azerbaijan's proposals, one sometimes feels that an attempt is being made to create a document that will legitimize future wars. The Prime Minister noted that Azerbaijan is offered to withdraw its troops to ensure security but is refused, and it is provided to demilitarize the border regions but is refused.
"I can make an offer. Let's sign an arms control agreement so that Armenia and Azerbaijan reach a concrete agreement regarding arms. In other words, they should have the opportunity to monitor the implementation of each other's agreements," the Prime Minister said.
He added that, until now, Armenia and Azerbaijan mainly spoke different diplomatic languages. According to him, there will always be forces not interested in peace, but the positioning of the country's leaders and the speech they use are essential here.