«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախաձեռնող խմբի նիստին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել նոր առաջարկով՝ ուղղված Ադրբեջանին։
Նա իր խոսքում նշել է, որ Ադրբեջանի առաջարկներին ծանոթանալով երբեմն ստեղծվում է տպավորություն, թե փորձ է արվում ստեղծել փաստաթուղթ, որով պետք է լեգիտիմացվեն հետագա պատերազմները։ Վարչապետը նշել է, որ Ադրբեջանին առաջարկվում է անվտանգությունն ապահվելու համար զորքերը հայելային հետ քաշել՝ ստանում են մերժում, առաջարկվում է սահմանային շրջանները ապառազմականացնել՝ ստանում ենք մերժում։
«Ես կարող եմ առաջարկ անել․ եկեք սպառազինությունների վերահսկման վերաբերյալ պայմանագիր կնքենք, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը սպառազինության հետ կապված կոնկրետ պայմանավորվածություն ձեռք բերեն։ Այսինքն՝ մեկը մյուսի պայմանավորվածությունների կատարմանը վերհսկելու հնարավորություն ունենան»,- նշել է վարչապետը։
Նա հավելել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը մինչև այս պահը հիմնականում խոսում են տարբեր դիվանագիտական լեզուներով։ Նրա խոսքով՝ միշտ էլ կլինեն ուժեր, որոնք շահագրգրռված չեն լինի խաղաղությամբ, սակայն այստեղ կարևոր են երկրների առաջնորդների դիրքավորումը և այն խոսույթը, որն օգտագործում են։

«Давайте подпишем соглашение о контроле над вооружениями». Новое предложение Пашиняна Азербайджану
На заседании инициативной группы партии «Гражданский договор» премьер-министр Армении Никол Пашинян выступил с новым предложением Азербайджану.
В своем выступлении он отметил, что после знакомства с предложениями Азербайджана иногда создается впечатление, что предпринимается попытка создать документ, который узаконит будущие войны. Премьер-министр отметил, что Азербайджану предлагают зеркальный отвод войск в целях обеспечения безопасности, но он отказывается, предлагают демилитаризовать приграничные районы, но также получают отказ.
«Я могу сделать предложение. Давайте подпишем соглашение о контроле над вооружениями, чтобы Армения и Азербайджан достигли конкретного соглашения по вооружениям. То есть у них должна быть возможность контролировать выполнение договоренностей друг друга", - сказал премьер-министр.
Он добавил, что до сих пор Армения и Азербайджан в основном говорят на разных дипломатических языках. По его словам, всегда найдутся силы, которые не заинтересованы в мире, но здесь важна позиция лидеров страны и риторика, которую они используют.