ՀՀ արտաքին քաղաքականության օրակարգում իր ուրույն տեղն ունի Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանը. ԱԳՆ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության օրակարգում իր ուրույն տեղն ունի Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանը: Այս համատեքսում 2023 թվականը նշանավորվել է մի քանի կարևոր իրադարձություններով:
Կայացել են նախարար Միրզոյանի այցերը Եգիպտոս, Սիրիա, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ և Բահրեյն:
ՀՀ անկախության շրջանում առաջին անգամ ՀՀ ԱԳ նախարարը մասնակցել է Արաբական պետությունների լիգայի խորհրդի` նախարարական մակարդակով նիստին:
Հիշեցնենք, որ նախարար Միրզոյանի այցը Սիրիայի, մասնավորապես Դամասկոս և Հալեպ քաղաքներ կայացավ փետրվարի 6-ին տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժից հետո, և այցի ժամանակ նախարարը փոխանցեց ՀՀ կառավարության կողմից տրամադրված հումանիտար աջակցությունը:
Ի թիվս այլ միջազգային պայմանագրերի, ստորագրվել է ՀՀ և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների քաղաքացիների համար մուտքի վիզայի պահանջի փոխադարձաբար վերացման մասին արձանագրությունը, որը շուտով՝ փետրվարի 1-ին ուժի մեջ կմտնի:
Բազմակողմ հարթակներում կայացել են նաև նախարար Միրզոյանի հանդիպումները Հորդանանի, Լիբանանի, Սաուդյան Արաբիայի ԱԳ նախարարների, Արաբական պետությունների լիգայի և Ծոցի համագործակցության խորհրդի գլխավոր քարտուղարների հետ:
Դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատվել Հայաստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև:
Տարվա ընթացքում կայացել են քաղաքական խորհրդակցություններ Օմանի և Թունիսի արտաքին գործերի փոխնախարարների մակարդակով՝ փոխնախարար Վահան Կոստանյանի համանախագահությամբ:

Ближневосточный регион занимает особое место во внешнеполитической повестке РА. МИД
Ближневосточный регион имеет особое место во внешнеполитической повестке Республики Армения. В этом контексте 2023 год ознаменовался несколькими важными событиями.
Министр Мирзоян посетил Египет, Сирию, Объединенные Арабские Эмираты и Бахрейн.
Впервые с момента обретения независимости Республики Армения Министр иностранных дел Республики Армения принял участие в заседании Совета Лиги арабских государств на министерском уровне.
Напомним, что визит министра Мирзояна в Сирию, в частности в города Дамаск и Алеппо, состоялся после разрушительного землетрясения, произошедшего 6 февраля, и в ходе визита министр передал гуманитарную поддержку, оказанную правительством РА.
Среди других международных соглашений подписан протокол о взаимной отмене въездной визы для граждан Республики Армения и Объединенных Арабских Эмиратов, который вскоре вступит в силу 1 февраля.
Министр Мирзоян на многосторонних площадках также провел встречи с министрами иностранных дел Иордании, Ливана, Саудовской Аравии, генеральными секретарями Лиги арабских государств и Совета сотрудничества стран Персидского залива.
Между Арменией и Саудовской Аравией установлены дипломатические отношения.
В течение года были проведены политические консультации на уровне заместителей министров иностранных дел Омана и Туниса под сопредседательством заместителя министра Ваана Костаняна.