Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն դժգոհել է ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարի զեկույցից
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն դժգոհել է Հայաստան և Ադրբեջան կատարած այցի արդյունքներով Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատարի զեկույցից:
«Ցավալի է, որ զեկույցը վկայակոչում է Լաչինի ճանապարհի, այսպես կոչված, շրջափակումը, որը հեռու է իրականությունից և չի ճանաչվել միջազգային դատարանի (ICJ) կողմից»,- ասվում է հաղորդագրությունում:
Ադրբեջանական կողմը կրկին պնդել է, թե ապացույցներ է ներկայացրել վերջին երեք տարիների ընթացքում Հայաստանի կողմից Լաչինի ճանապարհի իբրև համակարգված չարաշահման վերաբերյալ, որը խախտել է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունը և միջազգային իրավունքը:
«Ի վերջո, կարևոր է նշել, որ Ադրբեջանը հանձնակատարին հրավեր է ուղարկել տարածաշրջան այցելելու՝ ակնկալելով, որ նա դիտողություններ կանի՝ հիմնված չեզոքության, անկողմնակալության, հավասարության և մարդու բոլոր իրավունքների համընդհանուրության վրա: Նշելով այցի արդյունքները ՝ Ադրբեջանն ընդգծում է, որ հանձնակատարի դիտարկումներին պակասում է լիակատար արդարությունն ու անաչառությունը»,- ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

The Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan complained about the report of the Human Rights Commissioner of the Council of Europe
The Foreign Ministry of Azerbaijan complained about the report of the Human Rights Commissioner of the Council of Europe following the results of his visit to Armenia and Azerbaijan.
"Unfortunately, the report refers to the so-called blockade of the Lachine road, which is far from reality and has not been recognized by the International Court of Justice (ICJ)," the statement said.
The Azerbaijani side has again claimed that it has presented evidence of alleged systematic abuse of the Lachin road by Armenia over the past three years, which violated the tripartite declaration of November 10, 2020, and international law.
"Finally, it is important to note that Azerbaijan has invited the Commissioner to visit the region, expecting him to make remarks based on neutrality, impartiality, equality, and the universality of all human rights. Noting the results of the visit, Azerbaijan emphasizes that the Commissioner's observations lack complete fairness and impartiality," the Azerbaijani Foreign Ministry said in a statement.