Հունվարի 12-ին ԵՄ-ում ՀՀ ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Տիգրան Բալայանը մասնակցել է կլոր սեղան-քննարկմանը, որին ներկա են եղել ԵՄ անդամ երկրների մշտական ներկայացուցիչներ, քաղաքական և անվտանգային կոմիտեի դեսպաններ, Եվրահանձնաժողովի և Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ։ Հանդիպումը կազմակերպվել է ԵՄ-ում Հունաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Իոանիս Վրաիլասի կողմից և շարունակությունն էր 2023թ․ դեկտեմբերի 11-ին ԵՄ արտաքին հարաբերությունների խորհրդի նիստում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի մասնակցության։
Քննարկման ընթացքում դեսպան Բալայանը ներկայացրել է Հայաստանի տեսլականը ԵՄ-ի հետ գործընկերության խորացման հեռանկարների վերաբերյալ՝ ի հաջորդումն ԵՄ խորհրդի որոշումների։ Նա անդրադարձել է Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ընդլայնմանն ուղղված գաղափարներին և առաջարկություններին, որոնք կծառայեն ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակ տեղափոխելու վերջնանպատակին։
Հանդիպման մասնակիցներն իրենց լիակատար աջակցությունն են հայտնել Հայաստանի բարեփոխումների ու խաղաղության օրակարգին և խոստացել են շարունակել այս ուղղությամբ համագործակցությունը։ Իր ներածական խոսքի և հարց ու պատասխանի ընթացքում դեսպան Բալայանը ներկայացրել է նաև Հայաստանի դիրքորոշումը Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության հաստատման վերաբերյալ։
ՀՀ դեսպանը մանրամասնել է Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման պատճառներն ու հետևանքները՝ շեշտելով Բաքվում արմատացած անպատժելիության զգացումը, որն է՛լ ավելի ակնառու է դարձել երկու օր առաջ՝ Ադրբեջանի նախագահի զավթողական, սպառնալից և սադրիչ հայտարարությունների շնորհիվ, որոնք լի էին առանց այդ էլ փխրուն իրավիճակն ապակայունացնելու վտանգներով։

"The sense of impunity rooted in Baku has become even more prominent." Ambassador Balayan
On January 12, the head of the RA representation in the EU, Ambassador Tigran Balayan, participated in the round table discussion, which was attended by permanent representatives of the EU member states, ambassadors of the political and security committee, high-ranking representatives of the European Commission, and the European External Action Service. The Permanent Representative of Greece organized the meeting with the EU, Ambassador Ioannis Vrailas, and it was a continuation of 2023. On December 11, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan participated in the EU Foreign Relations Council session.
During the discussion, Ambassador Balayan presented Armenia's vision regarding the prospects of deepening its partnership with the EU following the decisions of the EU Council. He referred to the ideas and recommendations aimed at expanding Armenia-EU relations, which will serve the ultimate goal of moving RA-EU relations to a qualitatively new level.
The meeting participants fully supported Armenia's reform and peace agenda and promised to continue cooperation in this direction. During his introductory speech and question and answer, Ambassador Balayan also presented Armenia's position regarding establishing lasting peace in the South Caucasus.
The RA Ambassador detailed the causes and consequences of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh, emphasizing the sense of impunity rooted in Baku, which became even more prominent two days ago, thanks to the aggressive, threatening, and provocative statements of the President of Azerbaijan, which were full of dangers of destabilizing the already fragile situation.